Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Innováció
Innováció
FOCUS az űrben
Miskolci kisvállalkozás űrmissziója
2010. február 3-án 7.00 perckor a Bajkonuri űrrepülőtérről lőtték fel a PROGRESS 36P jelű automatikus teherűrhajót. A rakéta február 5-én 11.40 kor rákapcsolódott a Nemzetközi Űrállomás dokkcsutkájára. Az ezt követő órákban az űrállomás személyzete kipakolta a rakteret. A csomagok között ott volt a FOCUS doboza is. A FOCUS csomagot egy miskolci kisvállalkozás, az ADMATIS küldte a fentieknek. És ezzel megkezdődött egy fantasztikus kaland utolsó, legfontosabb része: magyar habosítási kísérlet mikrogravitációs körülmények között a Columbus modulban.

Magát a kísérletet Jeffrey Williams - amerikai asztronauta - végezte február 7-én. A végrehajtást földi operátor irányította Münchenből, amit az Admatis legénysége az Európai Űrtechnikai Központ (ESTEC, Nordwijk) Felhasználósegítő Központjából (USOC) követett. A kísérlet eredményét elektronikus formában rögzítették és továbbították Miskolcra.

Az előzmények messzire nyúlnak vissza. Az ADMATIS Kft 2006-ben tette meg javaslatát az ESA-nak, s ekkor nyerte el egyetlen magáncégként a pályadíjat, az ESA és az Európai Közösség FP6 kasszájának támogatását. A siker kettős volt: egyrészt a kísérlet választ ad egy fizikailag tisztán interpretálható - és az ADMATIS földi fémhab-technológiájában kulcskérdésnek számító - tudományos kérdésre, másrészt a cég maga tervezhette és kivitelezhette a kísérleti berendezést, azaz megváltotta a belépőjegyet az űripari kivitelezők szűk körű klubjába.

Nos, a hároméves munka gyümölcse megérett. A FOCUS fenn van az űrben. Már csak a kísérletnek kellene sikerülnie. Az előkészületek okán van miért izgulni. Ugyanis a kísérletet a betöltéstől számított 14 napon belül el kell végezni, különben hiábavaló volt az egész. És február 8 már a betöltés utáni 12. nap. Úgyhogy január 28 déli 12 óra óta az egész ADMATIS a visszaszámlálás állapotában van. Ha elhalasztják a Progressz fellövését, ha késik a dokkolás, ha sérül a készülék, ha túl hideg a Columbus kabin, ha más feladatot kap Jeffry Williams...

A FOCUS kísérlet a második magyar anyagtudományi kísérlet a világűrben. Az elsőt Farkas Bertalan végezte, 1980-ban, épp 30 évvel ezelőtt. A kerek évforduló elgondolkodtató. Az első kísérlet egy adathiányos ad hoc presztízsakció volt, definiálatlan kísérleti feltételekkel és homályos tudományos céllal. A második kísérlet pedig minden részletében pontosan előkészített, sokszorosan kipróbált és adatokban gazdag mérés, precízen meghatározott kísérleti körülmények között, konkrét technológiai céllal. Ez a cél nem más, mint habcellás anyagok földi gyártása.

Igen, az ADMATIS technológiai kísérlete jókor jött üzenet a magyar űrstratégia paradigmaváltásához. Az európai integráció - az ESA belépés - csak működő űripar birtokában válhat a fejlődés motorjává. Erre pedig az országnak nagy szüksége van.

Az űrkutatás hőstetteit az űripar prózai akcióinak kell követniük. Úgy látjuk, hogy eljött az ideje annak, hogy a hazai kisvállalkozások megtalálják az utat az európai űriparhoz. A FOCUS kísérlet egy lépés előre ezen az úton.