Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Konferencia, rendezvény, díjak
Konferencia, rendezvény, díjak
SIP WorkShop az NIIF Intézet szervezésében
A Magyarországon napjainkban egyre inkább elterjedő SIP jelzési protokoll, a nyílt szabványú multimédiás rendszer-integráció lehetőségét teremti meg a hazai felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek és közgyűjtemények számára. Az Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési (NIIF) Intézet május végén ingyenes SIP workshopra várta a hazai NIIF tagintézmények informatikai szakembereit.

Az NIIF Intézet ezt a workshopot a HBONE+ (ÚMFT TIOP 1.3.2. és KMOP 4.2.1a_2 projektek) program támogatásával hozta létre. Az érdeklődés hatalmas, így már most előkészítik a következő workshopot is.

A Session Initiation Protocol (SIP) egy alkalmazás rétegben elhelyezkedő jelzés protokoll család, amelyet alapvetően egy vagy több résztvevő között valós idejű multimédiás kapcsolatok létrehozására, módosítására, lebontására stb. fejlesztettek ki. A SIP-et az alapoktól kezdve Interneten való kommunikációra fejlesztették, így már tervezéskor odafigyeltek, hogy a protokoll skálázható, kiterjeszthető és flexibilis legyen.

A SIP technológia, az Internet Engineering Task Force (IETF) http://www.ietf.org/ szervezet által fejlesztett Real-time Applications and Infrastructure Area munkaterület részeként fejlesztett protokoll család gyűjtőneve. Az IETF az a szervezet, amely az Internet szabványosításán dolgozik és olyan publikus kvázi szabványokat, Request for Comments (RFC)-ket alkot, amiket maga az internet közösség dolgozott ki. A nyílt forrású fejlesztéseknél is az RFC-k szabadon felhasználhatóak.

A SIP protokoll család nem új, hisz a második generációjának magját adó RFC 3261-et 2002-ben tették közzé, de a protokoll a mai napig is folyamatosan fejlődik. Ennek köszönhetően mára egy igen nagy tudású, összetett protokollá nőtte ki magát. (A folyamatos növekedésről lásd még a SIP-hez kapcsolódó RFC oldalak számának évenkénti emelkedését: http://rfc3261.net/) A SIP jelenleg az egyetlen nyílt, széles körben elfogadott és implementált, skálázható, kiterjeszthető és flexibilis kommunikációs protokoll család.

A SIP fontos szerepet játszik a mobil és vezetékes kommunikációban. Az IP Multimedia Subsystem (IMS) keretrendszert, amely a Next Generation Networking (NGN) része, már a SIP protokollra és kiterjesztéseire építették. A SIP protokoll az alapköve a konvergált hang- adat- videokommunikációs hálózatoknak. A SIP használatával lehetővé válik egy olyan egységes kommunikációs platform elkészítése, amit a gyártók csak Unified Communication néven emlegetnek (hang, video, messaging, presence stb. kommunikáció együttesen, amely mobil és vezetékes adathálózaton egyaránt elérhető).

Az NIIF már 2003 óta intenzíven alkalmazza a SIP-et a felsőoktatási intézmények és közgyűjtemények telefonhívásainak átvitelére az intézményeket összekötő HBONE adathálózat felett. Az NIIF Intézet a HBONE+ projekt keretében megújítja videokonferencia szolgáltatását is, amely során szintén SIP képességekkel rendelkező berendezéseket szerez be.

Az NIIF Intézet szeretné segíteni a tagintézmények szakembereit abban, hogy az IP alapú hang és video kommunikáció alapjául szolgáló protokollt minél jobban megismerjék, ezért ebben a témában most először 2010. május végén WorkShop-ot szervezett. További törekvés, hogy elősegítsék az intézményekben a hang- és adathálózat konvergenciáját, migrálását IP alapú technológiákra.
Fontosnak tartják, hogy elősegítsék és katalizálják az intézmények közti tapasztalatcserét.

A 4 napos workshop elméleti és gyakorlati oldalról is betekintést nyújtott a SIP világába. A résztvevők számára 4 fős csoportokban 5 mini intézmény hálózatát modellezték. A workshop keretében több népszerű nyílt forráskódú SIP Server implementációt is felhasználtak a résztvevők. A workshop során bemutattak egy SIP proxy (OpenSIPS), és egy Back-to-Back User Agent implementációt (Asterisk) is.

 

Gyors kérdések-válaszok:

1. Miért jó a SIP-technológia?
Flexibilis, bővíthető, nyílt szabvány, ebből következően számtalan gyártó implementálta termékeiben, multimédiás kommunikáció kezelésére. SIP technológiáról információ található még a wikipedián: http://en.wikipedia.org/wiki/Session_Initiation_Protocol

2. Foglalkozik még az NIIF Intézeten kívül Mo-n más is ezzel a technológiával?
Nagyon sokan foglalkoznak és használják ezt a protokollt.

3. Milyen gyakorlati haszna van a technológiának?
Unified Communication buzzword-ot lehetne rá használni. A SIP egy építőkő, amelynek segítségével, más technológiákkal együtt alkalmazva, egy nyílt, szabványon alapuló flexibilis multimédia kommunikációs megoldást lehet felépíteni.

4. Mire tudja használni egy NIIF tagintézmény rendszergazdája ezt a technológiát?
Saját intézménye régebbi kommunikációs hálózatának a migrálására, új, IP alapokra.