Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Konferencia, rendezvény, díjak
Konferencia, rendezvény, díjak
Öt sikeres magyar
Tavaly még csak három, idén azonban már öt, Magyarországon élő, pályakezdő kutató munkáját tartotta támogatásra méltónak az ERC (Európai Kutatási Tanács) tudományos tanácsa. A nyertesek most újult erővel foghatnak munkájukhoz.

A kutatási tanács által indított Starting Grants pályázatra összesen 2873 pályamunkában részletezett elképzelés érkezett, amelyből most 427-et valósíthatnak meg megálmodóik, és erre összesen 580 millió eurós támogatást kapnak. Azok a fiatal kutatók, illetve tudósok kapják meg a támogatást, akik tanáraiktól függetlenül, önállóan képesek dolgozni mind a fizikai, élet-, és műszaki tudományok, mind a bölcsészet- és társadalomtudományok terén.

A harminckilenc ország nyertes pályázói között van tehát öt magyar is, névszerint: Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetéből, Szakács Gergely, az MTA Szegedi Biológiai Központ Enzimológiai Intézetéből, Vankó György, az MTA KFKI Részecske és Magfizikai Kutatóintézetéből, valamint Simon Ferenc és Csonka Szabolcs fizikus a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Tanszékéről. A két utóbbi ifjú eredménye azért is kiemelkedő, mert ugyanazon tanszékről jelentkezők közül csak nekik sikerült támogatást szerezniük.

Az ERC legfőbb célkitűzése a „Kezdő támogatások" elnevezésű pályázattal az, hogy a fiatal kutatókat Európában tartsa, valamint támogassa munkásságukat és segítse hazatérésüket - írja az MTA honlapja. Mint azt tudjuk, Amerika és a Keleti államok nagy lehetőségeket kínálnak a hazai kutatók számára is, ám a kitelepülés megelőzésére tavaly hazánkban is útnak indították a „Lendület Programot" az MTA elnöke, Pálinkás József részvételével. A pályázat fontosságát talán az is tükrözi, hogy az eddig, mintegy 1200 támogatott tudós között van Konstantin Novoselov, aki az egyetlen atom vastagságú grafitrétegre, a grafénra vonatkozó kísérleteiért megkapta a fizikai Nobel-díjat.

Az öt hazai kutató munkássága igazán említésre méltó. Vankó György a jövő információs technológiájának alapanyagait a különleges gerjesztési és vezetési tulajdonságokkal bíró átmenetifém vegyületeket tanulmányozza, valamint a kapcsolható molekuláris rendszerek jellemzőit vizsgálja.
Csonka Szabolcs a szupravezető információkat hordozó, úgynevezett Cooper-párok vizsgálatával, míg Simon Ferenc a szilárd testek fizikájának egyik ágával, a spintronikával foglalkozik. Szakács Gergely a daganatellenes szerek teljesen új generációjának kidolgozásán és személyre szabott terápiás eljárások kifejlesztésén dolgozik. Ez a módszer nem a tumor méretének csökkentésén alapul, hanem a fő okozó, vagyis a tumor őssejt elpusztításán. Ez azért is fontos, mert így a daganat nem lesz képes újra felbukkanni.
Végül, de nem utolsó sorban Röst Gergely munkáját kell megemlítenünk. Ő a kutatásai középpontjába a differenciál modellek, valamint a járványok matematikai módszerekkel történő elemzésére, és megelőzésére törekszik.