Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Régi ötlet új csomagolásban
Az űrtechnológia fejlődésével a mindennapi ember alig tud lépést tartani, segítségével egyre nagyobb területeket vagyunk képesek meghódítani. Az eddigi robotok a Marsról ugyan lényegesen több adatot szolgáltattak, mint amennyit vártunk, de csak kis területet jártak be. Most egy új technikától várják a sikereket.

Az egyik külföldi tudományos folyóirat szerint a vörös bolygót is meg lehetne hódítani, mégpedig ugráló robotok segítségével. Brit kutatók ugyanis azt állítják, hogy a nukleáris hulladékkal működő szerkezetek az ottani atmoszférából kinyert szén-dioxidot sűrítenék össze, majd felhasználná a gázt lökhajtásra, hasonlóképp egy rakétához. A napenergiával működő Opportunity és a Spirit nevű robotok mozgása nagyon nehézkes a bolygó egyenetlen felszínén, hiszen kisméretűek, és kerekeken gurulnak.

Az ugráló robotok tehát forradalmasíthatják a további kutatásokat. Mellettük ugyan rengeteg, egyéb ötlettel rukkoltak elő a mérnökök, például időjárás ballon típusú robottal, vagy szárnyas, felszíni robotokkal, sőt, még egy, a marsi szél által felfújható és görgethető szerkezetet is kitaláltak. Ám az atommeghajtású gépnek nagyobb esélye van a többivel szemben, hiszen energiája nagyon hosszú ideig kitarthat a radioizotópos generátorának köszönhetően, ráadásul saját maga képes előállítani a mozgáshoz szükséges sűrített szén-dioxidot. A radioaktív generátorok már nem új keletűek, hiszen néhány műhold, már akár negyven éve is ezt használta.

Működési elve a radioaktív bomlás során keletkező hőmennyiségen alapszik. Ezzel a hővel ugyanis egy kompresszort működtetnének, amely a szén-dioxidot kompresszálja. A hő egy részét a radiátorba vezetik. A gáz természetesen cseppfolyós állapotban kerül eltárolásra. A robot ugrásakor a tartály és a radiátor összekapcsolódik, így a szén-dioxid felhevül és ismét gázzá alakul. A hatalmas nyomású gázt pedig keresztülvezetik egy fúvókán, így a rakétákhoz hasonló elven a kiáramló gáz felemeli a robotot.

A kutatók azt mondják, hogy a működés legnagyobb előnye, hogy nem függ a napsütéstől, így olyan helyekre is eljuthatnak vele, ahol szinte nincs is nap. Ráadásul a radioaktív telepnek köszönhetően sokáig képes lenne működni. Egyetlen ugráshoz egy héten át kellene sűrítenie a gázt, ám az ugrás nagysága nagyjából egy kilométert is meghaladna, és amíg sűrít, addig mintát is képes venni, vagyis nem veszne kárba az idő sem.