Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Összefüggés
Képzeljük csak el, milyen lenne az életünk, ha minden elektromos tárgyunk részegysége szupravezetőként viselkedne. Egy rezgőkört például egyszer kellene csak bekapcsolni, és az áramkör lényegében a végtelenségig működne.

Egy olasz tudós, Antonio Bianconi az egyik római egyetem kutatója ugyanis teljesen új elvet fedezett fel a szupravezetéssel kapcsolatban. Röntgen diffrakciós eljárás során az egyik ismert szupravezető anyag, a lantán-rézoxid tulajdonságait vizsgálva arra lett figyelmes, hogy összefüggés van az anyag fraktálszerkezete, valamint a szupravezetése között -írja az egyik külföldi honlap. A röntgenvizsgálat során a különböző hullámhosszokon megfigyelt fraktál szerű kép minél több hullámhosszon maradt változatlan, annál magasabb hőmérsékletig tartotta meg az anyag a szupravezető képességét.

A fraktálok „önhasonló", végtelenül komplex matematikai alakzatok, melyek változatos formáiban legalább egy felismerhető, vagyis matematikai eszközökkel leírható ismétlődés van. Az önhasonlóság azt jelenti, hogy egy kisebb rész felnagyítva ugyanolyan struktúrát mutat, mint egy nagyobb rész. Tehát a tudós által nagyított képen akármekkora nagyításban mindig ugyanaz szerepelt.

A kutatók oxigéntöbbletet adtak az anyaghoz, így az oxigén atomok eddig nem igazán ismert módon stabilizálják a szupravezető állapotot létrehozó elektronpárokat. Az egész kutatás lényege tehát az, hogy a szupravezető állapot magasabb hőmérsékleten szűnik meg. Eddig a legmagasabb hőmérséklet mínusz százharmincöt Celsius fok volt, most azonban lehetőség nyílhat a magasabb hőmérsékleten is szupravezető anyagok kifejlesztésére.

A kísérletek azért is fontosak, hiszen a szupravezetőknek egy adott hőmérséklet alatt megszűnik az elektromos ellenállásuk. A szupravezetést egymásba kapcsolódó elektronpárok teszik lehetővé a kristályszerkezetben. Egyszóval az elektronok ütközése miatt nincs felesleges hő veszteség, ami azt jelenti, hogy egy zárt áramkörben akár a végtelenségig is képesek lennének keringeni az elektronok, vagyis addig működne a szerkezet, amíg meg nem szakítanánk az áramkört. A szupravezetés egyik ma is praktikusan alkalmazható területe a lebegtetés, a levitáció is.