Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Építészet
Építészet
Gravitációs teleszkóp
Hazánkban, konkrétabban a Mátrában épülhet meg a világ legelső gravitációs hullám obszervatóriuma. Az óriási méretű Einstein Teleszkópot ugyanis olyan helyen kell megépíteni, ahol a szeizmikus aktivitás nagyon alacsony.

A Magyar Tudományos Akadémia találkozóján több olyan tudós is részt vett, akik a projekten is dolgoznak. Jacques Colas, az Európai Gravitációs Obszervatórium igazgatója elmondta, hogy az elektromágneses sugárzások révén a világegyetem mindösszesen csak öt százalékát ismerhetjük meg. Éppen ezért a már jól megismertnek tűnő gravitációs erő mélyebb tanulmányozása a világegyetem szerkezeti felépítése miatt rendkívül fontos.

A projekt egyelőre csak a fejekben létezik, azonban az MTA Magfizikai és Részecske Kutatóintézetének munkatársai mindent megtesznek annak érdekében, hogy a tudományos célú projekt hazánkban valósuljon meg. Az is elhangzott, hogy Magyarország már több ízben is próbálkozott hasonló mérvű terveket hazánkba vonzani, ám eddig sajnos kevés sikerrel. Ezzel a projekttel azonban lehetőség nyílna az univerzum alaposabb megismerésére, a gravitációs csillagászat megszületése pedig a sötét anyaggal és a sötét energiával kapcsolatos kérdésekre is magyarázatot adhat.

Európában már több helyen is léteznek hasonló gravitációs detektorok, ám ezek sajnos nem elég érzékenyek a gravitációs hullámok érzékeléséhez. Éppen ezért fejleszteni kell őket, és az így létrehozott második generációs detektoroktól már elvárják, hogy ténylegesen észleljék a gravitációs hullámokat. A tervek azonban ennél sokkal összetettebbek és jövőbe látóak; ugyanis tíz év múlva már a harmadik generációs detektorok is elkészülnének, melyek még érzékenyebbek lesznek, és ötven éven keresztül vizsgálhatják velük a csillagokat.

A gravitációt ugyanis Einstein szerint a relativitáselmélettel lehet magyarázni, mely szerint a gravitációs hullámok nem mások, mint a téridő görbületei. A hullámok létezésére számos, közvetett bizonyíték áll rendelkezésre, a tudósoknak azonban még sohasem sikerült észlelniük azokat. Ezek ugyanis annyira gyenge jelek, hogy a jelenlegi technológiákkal készült eszközökkel nem érzékelhetők.

Hazánkban potenciális helyként szóba került a Gyöngyösoroszi Ércbánya térsége, hiszen a föld alá építendő teleszkópnak olyan helyre van szüksége, amely a szeizmikus aktivitásoktól gyakorlatilag mentes. Ez nem azt jelenti, hogy biztosan nálunk fog megépülni a létesítmény, hiszen a tudósok másik tíz helyszínt is vizsgálnak. Megfigyelik az ország geofizikai, valamint gazdasági adottságait is, majd ezután döntenek. Az építést legkorábban tizenöt év múlva kezdhetik meg.