Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
A legenergiatakarékosabb közvilágítás
A közvilágítás kiépítése rettentő pénzeket emészt fel, ráadásul nem is mindenhol megoldható. Amerikai kutatók a Cambridge Egyetemen most azon törik a fejüket, miként lehetne megvalósítani a világító fák ötletét.

Az igen különleges ötletnek lényegében az az alapja, hogy több élőlény is van a Földön, amelyek képesek a fény kibocsátására. Éppen ezért szeretnék a kutatók azt elérni, hogy a fák is képesek legyenek a bioluminesszencia képességére. Már több genetikai eszközt is létrehoztak, amellyel képesek lehetnek azt a tulajdonságot átültetni a legkülönbözőbb organizmusokba.

A természetben előforduló biolumineszcens élőlények fénye nem éppen kielégítő. Éppen ezért a tudósok az egyik tengeri baktérium, a Vibrio fischeri , valamint a szentjánosbogár genetikai anyagát módosította annak érdekében, hogy a fénykibocsátásért felelős enzimek mennyisége, valamint aktivitása megnövekedjék. A következő lépés az úgynevezett biotéglák elkészítése volt. Ez azt jelenti, hogy segítségükkel tetszőleges élőlénybe bele lehet majd ültetni ezeket az enzimeket. A „téglák" az E. coli baktériumok lettek -írja a newscientist. Segítségükkel sikerült olyan baktériumtenyészetet létrehozni, melynek fél liternyi térfogatával már könnyedén lehet akár olvasni is. Ráadásul a génmódosításokkal el lehet érni, hogy a baktériumok a szivárvány minden színében pompázzanak.

Az egyik problémát azonban a luciferinek jelentik, melyek oxidált állapotban biztosítják a fénykibocsátás lehetőségét, azonban az ezután keletkező anyag már nem képes fényt termelni. Ennek megoldására a kutatók az E. coli baktériumokat úgy alakították ki, hogy az organizmusokkal együttműködve lehetővé tegyék az elhasznált luciferin újrahasznosítását.

A számítások szerint a fák energia felvételének mindösszesen csak két század százalékát kell a világításra fordítaniuk, ráadásul ez akkora teljesítményt jelenthet, mint egy közvilágításra használt lámpáé. Ha nagyobb fényerőt szeretnénk elérni, nincs már dolgunk, mint újabb fát ültetni.

A kérdés már csak az, hogy mi lesz, ha eszünk a fák terméséből? Mi is világítani fogunk a sötétben?
Ezen valószínűleg ráérünk még gondolkodni.