Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Megváltozott a periódusos rendszer
Mengyelejev táblázata halála után is folyamatosan bővült, új elemeket fedeztek fel és írtak be a hiányzó helyekre. Úgy tűnik igaza volt a kutatónak, valóban eltalálta a megfelelő sorrendet és a még hiányzó elemek számát is. Az atomsúly azonban már nem állja meg a helyét.

A megalkotása óta először módosítanak a táblázatban intervallumra. Tíz elem atomsúlya változik át tényleges értékről egy minimum és egy maximum határértékre. A hidrogén, a nitrogén, az oxigén, a kén, a tallium, a klór, a szilícium, a lítium, a szén és a bór atomsúlyát fogják átírni, ugyanis a kutatók és szakemberek szerint ez sokkal jobban utal arra, hogy miként fordulhatnak elő a természetben.

A változó atomsúlyról már régebb óta tudnak, ám a pontatlan mérések miatt eddig nem kerülhetett sor a módosításokra. Michael Wieser, az Alap-, és Alkalmazott Kémia Nemzetközi Egyesülete, vagyis az IUPAC illetékes bizottságának titkára elmondta; a tudomány, és vele együtt az analitikai módszerek is rohamos fejlődésnek indultak, így ma már sokkal pontosabb mérésekre van lehetőségük a kutatóknak. Éppen ezért úgy döntöttek, hogy az 1869 óta alkalmazott, Mengyelejev által az elemek tulajdonságai közt fellelhető ismétlődésekre (periódusok) utaló táblázatot most megváltoztatják.

Azok az elemek, melyeknek csak egy stabil izotópja van, nem változnak meg, ám azok, amelyeknek több is van, módosulnak. A problémát eddig az jelentette, hogy az izotópok közti tömegváltozások annyira kis értékűek voltak, hogy nem lehetett őket pontosan megmérni. Most azonban a felsorolt tíz elem atomsúlyát már nem konkrét értékkel fogják feltüntetni, hanem egy minimális és egy maximális értékkel. Vegyük például a kén atomtömegét. Eddig 32,065 g/mol-os mennyiség szerepelt az elem tulajdonságai között, most azonban két értéket láthatunk; a minimum 32,059 g/mol, a maximum pedig 32,076 g/mol lesz.

A Calgary Egyetemen már huszonöt éve folynak a kísérletek és a mérések az elemek izotópjainak atomtömegére vonatkozóan, ám az IUPAC eszközölte változtatásokra csak most kerítettek sort. A megváltozott elemekről a Chemistry International nevezetű tudományos folyóiratban tették közzé az adatokat.