Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Nanoezüst fertőtlenítő
Magyar kutatók új, nanotechnológiával készült fertőtlenítőszert fejlesztettek ki, amely segíthet a kórházakban kapott egyre gyakoribb fertőzések elkerülésében.

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint a fejlődő országokban a kórházi betegek átlagosan nyolc százaléka kap el valamilyen fertőzést, amíg a fejlődő országokban ez az arány a huszonöt százalékot is meghaladhatja. Európa kórházaiban évente ötmillió beteg fertőződik meg, és egy százalékuk ebbe bele is hal, további majd három százalékban pedig hozzájárul a betegek később bekövetkező halálának okához.

Sajnos hazánkban is egyre rosszabb a helyzet; a kórházi alkalmazottak egyre nagyobb mértékű leterheltsége miatt, valamint a túlzsúfoltság, és a higiénés problémák elszaporodása okán a kórházak a fertőzések melegágyaivá váltak, így a legyengült immunrendszerű betegek fertőződésének esélye is jelentősen megnőtt. Az egyre erősebb gyógyszerek, antibiotikumok nem megfelelő használata miatt egyes baktériumtörzsek ki tudták alakítani saját védelmi mechanizmusukat a gyógyszerrel szemben, tehát létrejöttek az úgynevezett szuperbaktériumok.

A kutatók úgy gondolják, hogy a fertőzések egyharmadukkal csökkenthetők lennének a megfelelő fertőtlenítés alkalmazásával. Egy magyar konzorcium által létrehozott, nano méretű ezüstrészecskéket tartalmazó fertőtlenítőszer nagyban segíthet a probléma megoldásában. Az ezüst fertőtlenítő hatása régóta ismert, hiszen a rómaiak is ezüst edényekben tárolták élelmiszereiket, valamint az amerikaiak is tudták, hogy a kancsóba ezüstpénzt dobva lassabban savanyodik meg a tej. Ez azért lehetséges, mert a baktériumok sejtfala az ezüsttel érintkezve roncsolódik, az ezüstionok pedig bejutnak a baktériumba, és hozzákötődnek az anyagcsere enzimekhez, ami pedig a kórokozó pusztulásához vezet.

A kutatók jól tudják, hogy minél nagyobb ezüstfelület érintkezik a baktériummal, az annál gyorsabban elpusztul. Éppen ezért a tudósok az ezüstöt 5-10 nanométeres egységekre darabolták fel, így az nagy felületen képes érintkezni. A módszerhez kolloidkémiai megoldást használtak a fejlesztők. A „Nanosept" névre keresztelt szer hosszan tartó hatást biztosít, hiszen a felületre permetezve aktív oxigént szabadít fel, vagyis azonnal, rövid idő alatt fertőtlenít. Az ezüstrészecskék viszont hosszú ideig a helyszínen maradnak, és lassú elhasználódásuk során megtartják hatásukat.

Két féle típusban jelenik meg. Egyik az általános tisztítószer, amely kórházak, közintézmények, állattenyésztő telepek fertőtlenítésére, a másik pedig erősebb tisztítószer, és az ivóvíz, fürdővíz fertőtlenítésére használható. Színtelen, szagtalan folyadék, előállítási költsége a jelen fertőtlenítőszerek költségeivel azonos. Még gombaölő hatása is van, hiszen réz nanoszemcséket is tartalmaz. Több baktériumon is kipróbálták, és átlagosan két napig képes őket távol tartani. Klórt nem tartalmaz, vagyis nem roncsolja a tisztítandó felületet.

Sajnos a nanotermékek hatását egyelőre nem igazán ismerjük, hiszen csak a kémiai hatásokra vannak előírások, a részecskék méretével eddig még senki sem foglalkozott. Rengeteg termék tartalmaz nanorészecskéket, tehát a Nanosept nem egyedülálló ilyen téren. Sokan azt mondják, nincsen hatással a szervezetre, mások pedig azt, hogy akár belélegezve is károsodást okozhat, hiszen egy terhes nőnél akár a magzatba is bejuthat. Nincsenek meggyőző bizonyítékok ezen a téren, így mindenkinek magának kell döntenie az ilyen termékek használatáról.