Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Az űrkukás
A Föld körül keringő űrhulladék egyre nagyobb problémákat okoz az újabbnál újabb műholdak pályára állításakor. Ugyanis nem igazán lehet kiszámítani, hogy mikor, mi jöhet szembe. Erre pedig takarítási megoldást kellene találni.

Tavaly politikai botrány robbant ki abból, hogy az orosz Kozmosz és az amerikai Iridium műhold összeütközött. Ha nem teszünk semmit, a közeljövőben ismét bekövetkezhetnek hasonló események. Ez azért lehetséges, mert a több ezer szatellitből minden álló nap tönkre megy egy-kettő, amelyek szétesnek és olyan pályára állnak, amit a földi irányítás nem igazán tud ellenőrizni. Ez pedig azt eredményezheti, hogy összeütköznek a még működő műholdakkal és sokmilliós károkat okozhatnak bennük.

Valamit ki kell találni, hogy megszabaduljunk a szeméttől. Több ötletet is hallottunk már, például a NanoSail D-t, amely egy napvitorla, és képes kihúzni az űrszemetet a keringési pályájáról. Most azonban teljesen új szerkezettel állt elő az Energija cég. Kétmilliárd dollárnak megfelelő összeget különítettek el arra a célra, hogy kifejlesszék az űrtakarító hajót.

A hajó működtetéséhez egy mini atomerőművet használnak majd, mely elegendő energiát termel a kormányzáshoz, a Földdel való kommunikációhoz, a meghajtáshoz, valamint az űrszemét megsemmisítéséhez is. A mozgatásról egy ionrakéta gondoskodna. A hajót a szeméthez irányítva meglöknék azt, így letérne a pályájáról és egyre közelebb kerülne bolygónkhoz, míg végül a légkör felső rétegébe érve elégne.

Azt remélik, hogy tíz éven belül elkészülhet az első ilyen hajó, és három éven belül meg is kezdheti a takarítást, amely akár több évig is eltarthat. Az Energija azonban nem elégszik meg ennyivel, hiszen egy másik fajta űrhajót is tervez, mellyel meg lehet majd közelíteni az üstökösöket, meteoritokat, kisbolygókat, melyek túl közel merészkednek a Földhöz, majd rakétája segítségével képesek lehetünk pályájukról letéríteni a hatalmas űrobjektumokat.

Akár egy ilyen kutatáson is múlhat az emberiség jövője, hiszen a világűr csak alig néhány százalékával vagyunk tisztában, és nagyon kicsiny részét tarthatjuk csak állandó megfigyelés alatt.