Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Fúrás csúcstechnológiával
A világ egyik leghíresebb tava a Vosztok tó. Talán azért, mert az Antarktiszon van, mégpedig négy kilométeres jégpáncél alatt. A hatalmas tóban teljesen egyedülálló ökoszisztéma fejlődhetett ki, éppen ezért szeretnének mintát venni a vizéből.

A tónak tehát különleges életközössége lehet, hiszen kialakulását úgy tizennégymillió évre becsülik a szakemberek. Azóta elzárva fekszik a külvilágtól, s bár már többször is végeztek próbafúrásokat, azokat mindig abbahagyták a tó felszíne fölött legalább száz méterre, ugyanis nem szerették volna, ha a fúrófej okozta törmelék beszennyezi a tó vizét. AZ 1998-as fúrás után például nyolc évre felfüggesztették a vizsgálatokat.

A 3710 méter mélyen fekvő tó átlagos mélysége 400-500 méter körül mozog. A felette lévő jégből már sikerült mintákat gyűjteni, ám a tó vizéből még soha. Azért is nagyon fontos a tudósok számára, mert vize semmilyen más, eddig ismert, jégpáncél alatti tóval nem áll kapcsolatban. A másik nagyon fontos dolog vele kapcsolatban, hogy vizében hatalmas oxigénkoncentráció halmozódott fel, akár ötvenszer magasabb, mint egy átlagos, édesvízi tóban. A mintákban tehát olyan életformáknak kell lenniük, melyek a magas oxigénszint elleni védőenzimekkel vannak ellátva. Ráadásul betekintést enged abba a világba, amely a Földön tizennégy millió évvel ezelőtt keletkezett.

Már a kilencvenes évek elején a szentpétervári Arktiszi és Antarktiszi Kutatóintézet tudósai elkezdték a mintavételi eljárásokat, ám a törmelék a tóba való jutása miatt többször is felfüggesztették a munkálatokat. A kontinens élővilágát ugyanis védi a nemzetközi Antarktisz-egyezmény, amelyet most a technológia fejlődésével sikerülhet teljesíteni. A mechanikus fúrófej jelenleg száz méterrel a tó felszíne felett van, és egészen 20-30 méterre le akarnak menni vele. Ott fejet cserélnek, és hőfúróval folytatják tovább. A fejen természetesen egy kamera is lesz majd, ami közvetít a külvilág felé. A mechanikus fejjel ellentétben nem kerozin-freon vegyületet használnak majd, hanem szilikon-olajat. Amint sikerült elérni a tó felszínét, a hatalmas nyomás kifelé nyomja majd a fúrófejet, helyére pedig a tó vize kerül, ami azután megfagy. Így már szennyezés nélkül is megoldható a mintavételezés.

A vizsgálatokat csak az antarktiszi nyáron, vagyis novembertől februárig tudják majd elvégezni, és elképzelhető, hogy idén már nem fog sikerülni az akció. A kutatás mellesleg azért is fontos, mert a Jupiter egyik holdján, az Európán a jégréteg alatt hasonló ökoszisztéma létezhet, vagyis akár a földönkívüli élet létezését is meg lehetne vele erősíteni.