Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Mi is az a kilogramm?
A tudósok hatalmas problémával találták szembe magukat, ugyanis már nem tudják, mennyi lehet egy kilogramm tömeg. A probléma abból adódik, hogy ez az egyetlen mértékegységünk, melynek alapját egy etalon adja.

A kilogramm alapjaként egy kétszáz éve bemutatott, és azóta is szigorúan őrzött platina-irídium henger szolgál. Most azonban a tudósok észrevették, hogy a henger tömege megváltozott, mégpedig egy homokszem súlyával könnyebb lett.

A tömeg egysége az egyetlen mértékegység a világon, amelynek alapját egy hitelesített példány, vagyis egy etalon adja. A többi mértékegység valamilyen fizikai állandón alapszik, például a méter, amely a fénysebességen alapszik, vagyis az a távolság, melyet a fény vákuumban 1/299792458-ad másodperc alatt tesz meg.

A mintahengert Franciaországban, a Nemzetközi Súly- és Mértékügyi Hivatalban (BIPM) őrzik. A tudósokat azonban kétszáz éve foglalkoztatja a kérdés, hogy vajon pontosan mennyi is egy kilogramm. Most egy lépéssel talán közelebb kerültek a megoldáshoz. Azt próbálják ugyanis elérni, hogy egy fizikai állandó jelentse a tömeg alapját, ne pedig egy tárgy. Már több eredményt is elértek a kutatók, és most össze is gyűlnek, hogy megvitassák azokat.

A legfontosabb fizikai állandó esetünkben a Planck-állandó, amely a kvantumfizika alapját képezi. Jele a „h", értéke pedig 6,62606896(33)x10-34 Js. Úgy tűnik, hogy a tudósok között egyetértés alakult ki, hogy a Planck-állandót használják fel a tömeg meghatározásához. A kísérletek már folynak ebben az irányban, azonban addig nem jelenthetjük ki teljes bizonyossággal, hogy megtaláltuk a megoldást, amíg a Föld több pontján elvégzett kísérletek ugyanarra az eredményre nem jutnak.