Az óraátállítást 1976-ban vezették be Franciaországban, három évvel az olajválság kirobbanása után. A lépést azzal indokolták, hogy így háromszázezer tonna kőolajat lehet megspórolni. És bár a nyári időszámítás gazdasági hatásaira soha nem utalt senki, a kutatók mégis azt mondják, hogy több milliárd dollárt lehet velük megspórolni. Benjamin Franklin már több, mint kétszáz évvel ezelőtt azt találta ki, hogy ha később sötétedne, azzal egy csomó energiát lehetne megspórolni.
Az amerikai kutatók természetesen ellenérveket hoznak fel vele szemben, hiszen azt állítják, hogy a mai, korszerű eszközök miatt teljesen felesleges terhet okoz csak az átállás. Több várost is megvizsgáltak, ahol már leálltak az átállítással, és arra az eredményre jutottak, hogy egy dollárt sem tudtak megspórolni az átállítással. A balesetek száma viszont a kialvatlanság miatt minden évben megnő ebben az időszakban.
Talán ezen a kutatáson felbuzdulva, de Dmitrij Medvegyev úgy döntött, hogy eltörli Oroszországban. Ezt azzal indokolta, hogy az átállítás csak stresszel és megbetegedésekkel jár. A bejelentést egy fiatal tudósokkal tartott találkozón tette. A döntés szerint idén márciusban állnak át utoljára, azután pedig többet nem lesz tekergetés. Az áttérést megtartó országokhoz képest így télen plusz egy órával több lesz az idő Oroszországban. A döntést már második éve halogatják, de most úgy tűnik az elnök véghez is viszi az általa helyesnek tartott döntést.
Az akkor még Szovjetunió pontosan harminc évvel ezelőtt vezette be a téli időszámítást (hazánk 1980-ban), amely akkoriban nagy vitát szült a nép körében, hiszen sokan azt mondták, hogy ez felborítja a belső órájuk egyensúlyát. S bár egészségügyi hatásokról nem készültek jelentések, az már bebizonyosodott, hogy a segítségével elért megtakarítások mára már elenyésző mértékűek. Így ha másra nem is, arra biztosan jó lesz, hogy a kedvünket javítsa, hiszen nem kell sötétben kelnünk már tavasszal sem.