Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Hatalmas volt a kitörés
A Nap egyre erősebb kitöréseket produkál, amire a legjobb példa a hét elején tapasztalt kitörés volt. A kutatók szerint az X osztályú jelenség az utóbbi négy év legerősebbje volt, és a jövőben sorra számíthatunk hasonlóakra.

A hét elején bekövetkezett hatalmas Napkitörés óriási plazmafelhőt indított útjára a Föld felé. A napvihar kisugárzása percek alatt elérte bolygónkat, ezt pedig a töltéssel rendelkező részecskék óriási felhője követte. Az északi sarkkörökön, sőt még Amerika északi részein is létrejöttek aurora borealisok, azaz sarki fények a jelenség hatására.

A részecskék egyébként megközelítőleg huszonnégy óra alatt érik el bolygónkat. A mostani kitörés valóban hatalmas volt, hiszen a tudósok a jelekből azt gondolták, hogy közepes erősségű sugárzás várható (M-osztály), ám arra nem számítottak, hogy ekkora aktivitással néznek szembe. Az X 2,2 osztályos kitörések nagyon ritkák, ám a tudósok elmondása szerint egyre gyakrabban lesznek tapasztalhatók hasonló jelenségek, a legnagyobbak pedig 2013-ra várhatók.

Az X osztály egyébként a legerősebb a napkitörések között, valamivel gyengébb a középkategóriás M, majd a legkisebb intenzitással a C osztály rendelkezik. A kedd hajnali napkitörés a Nap 24. ciklusának legerősebbike volt, és azt jelezte, hogy ez a ciklus egyre erősödőben van. Természetesen ez a ciklus is folyamatosan gyengül a jövőben, azonban az égboltot fürkésző kutatók azt állítják, hogy még legalább két évig várhatók hasonló nagyságú, de talán még erélyesebb kitörések is.

A keddi kitörést egyébként vasárnap egy közepes erősségű előzte meg, ám az érdekesség az volt, hogy mindkét jelenség a Nap 1158-as régiójában jött létre. Az aktívabb félteke eddig az északi volt a Nap esetében, azonban mostanában a déli rész bizonyul virgoncabbnak.

Problémát okoz a kitörésekkor létrejövő, hatalmas ultraibolya- és röntgensugárzás is, amely a napszél segítségével jut el a Földre. Ez azt jelenti, hogy a kitörés után bolygónkat rengeteg elektron és proton éri el, amely reakcióba lép a Föld mágneses mezejével, majd észak felé kezd áramlani, ahol hatalmas mágneses viharokat okoz. Ezek az ionszférában jönnek létre, és mozgásukkal elektromos áramot produkálnak az elektromos vezetőkben, vagyis feszültség jön létre. Ez pedig a hálózati feszültséghez hozzáadódva magasabb szintet ér el, ami könnyedén tönkreteheti a hálózatra kapcsolt elektromos készülékeket.