A kutatást ismertető Die Welt című német lap internetes kiadása szerint az első kísérletek ígéretesnek bizonyultak. A sapka viselői közül háromszor annyian tudták ugyanis megoldani a matematikai feladványt, mint a sapka nélküli társaik.
Allan Snyder agykutató elmagyarázta, miben is rejlik a „varázslat". A sapka a bal oldali agyfélteke tevékenységét nyomja el, amely a tudásáért felel. Egyúttal azonban stimulálja a jobb féltekét, ami pedig a kreativitásért felel. A probléma megoldását tehát nem tanulmányaink határozzák meg, hanem a kreatív gondolkodás.
Snyder szerint Ilyenkor "előítéletek" nélkül, teljesen új szemszögből tekintünk az előttünk álló feladatra.
A cél tehát, hogy anélkül oldjunk meg egy problémát vagy helyzetet, hogy közben korábbi tudásunkra vagy tapasztalatainkra támaszkodnánk.
A szakemberek elmondása szerint a szerkezet nem újdonság. Tíz éve használják az agykutatás terén. Ami azonban az új erejével hat az az; most vizsgálták először, miként hatottak az agyhullámok a felismerésre.
Snyder elképzelhetőnek tartja, hogy a gondolkodó sapka egy napon a művészet vagy a kreatív problémamegoldás terén válik igazán fontos eszközzé.