Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Építészet
Építészet
„Aktív” konferencia
Az első aktívház találkozón több mint háromszáz építész-tervező szakember képviseltette magát. Három helyszínen rendezték meg az „Intelligens épülettől az aktívházig" című konferenciasorozatot, melyet hatalmas érdeklődés övezett.

A hazánkban első alkalommal szeptember 27. és október 11. között Debrecenben, Budapesten és Győrben megrendezett konferencia-sorozat célja annak bemutatása volt, hogy a jelenleg elérhető eszközöket és módszereket alkalmazva hogyan valósíthatók meg környezettudatos, energiatakarékos, intelligens vezérlésű, akár zéró széndioxid-kibocsátású, jövőbemutató épületek. Az aktívház koncepció olyan egészségesebb, kényelmesebb épületek létrejöttét támogatja, melyek nem gyakorolnak negatív hatást környezetünkre. Energiamérlegük pozitív, hiszen több energiát termelnek, mint amennyit fogyasztanak.

Ezen túl a belső klíma a bőséges napfénynek és friss levegőnek köszönhetően mindig megfelelő és egészséges feltételeket biztosít az épületben tartózkodóknak. E fenntartható építkezés és környezettudatos szemlélet elterjedésének segítése a célja a 2010-ben megalakult Nemzetközi Aktívház Szövetségnek, amely aktívan támogatja az építész szakmán belüli párbeszéd és tapasztalatcsere folytatását. A konferencia alkalmával a lehetőségek gyakorlati megvalósításának módjaira helyezték a hangsúlyt.

Gunther Zsolt, a Nemzetközi Aktívház Szövetség alelnöke az aktívház szekció nyitóelőadásában a szervezet konkrét, számszerűsíthető, energiafelhasználásra és széndioxid-kibocsátásra vonatkozó jövőbeli terveiről is beszélt: „A ház többet ad, mint elvesz jelmondatra alapozva azt szeretnénk elérni, hogy a nemzetközi gyakorlatot követve hazánkban is egyre inkább elterjedjen a széndioxid-semleges, energia hatékony, sőt, energiatöbbletet termelő aktívházak tervezése és építése. 2020-ra azt a célt tűztük ki, hogy az új épületek 10%-a az aktívház koncepciót követve épüljön fel hazánkban!"
A fenntartható, felelős és környezetbarát tervezés és építészet vezérfonala mentén továbbhaladva Tornóczky Mónika, a VELUX Magyarország Kft. építésze a VELUX Cégcsoport által indított Model Home 2020 kísérleti program keretein belül Európa-szerte felépült aktívházakat mutatta be, és ismertette a projekt tanulságait. „A fenntartható életmód elkötelezettjeiként Model Home 2020 kísérleti programunk eredményeit, tapasztalatait összegezve olyan tudásanyagot gyűjtünk össze, melyek alapján az építőipar teljes egésze számára nyújtunk segítséget abban, hogy eszközeiket, módszereiket még tovább tökéletesítsék, finomítsák a fenntartható építkezés megvalósulása és elterjedése jegyében."
A Model Home 2020 program keretében harmadikként felépült ausztriai Napfényház tervezője, Juri Troy is részletes előadást tartott az építészeti koncepcióról, a tervezés folyamatáról, s a ház egyedi megoldásairól.
A Napfényház tervezése során a nyugat-ausztriai népi építészet jellegzetességét, egyszerű és letisztult, funkcionalitást szem előtt tartó formavilágát vette számításba az építész. A létrejött családi ház különlegessége, hogy a tetőtéri ablakoknak és a függőleges üvegfelületeknek köszönhetően az átlagosnál négyszer több napfényt fogad be. A házban egész évben egészséges a beltéri klíma, friss a levegő: hidegebb időszakban a hő visszanyeréses szellőzésnek köszönhető ez, melegebb időszakban pedig a ház automatikus, ablakon keresztül történő szellőztetésre áll át. A talaj kollektoros hőszivattyúnak köszönhetően fűtésre csak minimális mértékben van szükség, a napkollektorok a használati meleg víz előállításában, a napelemek az áramtermelésben játszanak szerepet. Az energiatudatosság mellett a környezetterhelés minimalizálása is fő szempont volt: „A károsanyag-kibocsátás minimálisra csökkentése érdekében az építés során alkalmazott anyagoknál is alapkövetelmény volt a széndioxid-semlegesség, illetve természetes anyagok használata: a hihetetlen mennyiségű kezeletlen fa - mely természeténél fogva megköti a levegő széndioxid-tartalmát - mellett báránygyapjút, lent és öko-betont is használtunk" - nyilatkozta Juri Troy, a Napfényház tervezője.

A családi ház felépítéséhez illetve működéséhez szükséges energiamennyiséget az előre kitűzött cél szerint az épület 30 éven belül szeretné előállítani, ezáltal ökológiai lábnyoma teljesen eltűnne.