Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Két óriás fekete lyukat fedeztek fel
Sokat vitatott kérdés, hogy vajon mi is az a fekete lyuk. Több tézis is napvilágot látott, ám egyelőre még nem jelenthetjük ki, hogy biztosak vagyunk létrejöttében. Ami viszont biztos, hogy nemrég két óriás fekete lyukat fedeztek fel a csillagászok.


Két darab, a Napnál több milliárdszor nagyobb fekete lyukat fedeztek fel a tudósok az egyik most megjelent tanulmány szerint. Mindkettő a Földtől több százmillió fényévre van, így nem kell tartanunk tőle, hogy beszippantanak.

Mindkét óriás a Földtől több százmillió fényévnyire található galaxisok középpontjában van. Tömegük egyenként tízmilliárdszor akkora, mint a Napé, sőt majdnem kétszer akkora, mint az eddig legnagyobbnak ítélt fekete lyuké, ugyanis az „csak" 6,8 milliárdszor nagyobb a Napnál.

A Berkeley Egyetem kutatócsoportja szerint az egyik fekete lyuk az NGC 3842-es csillagrendszerben található, ami a Földtől 320 millió fényévnyire található és a ma ismert legfényesebb galaxisok közé tartozik.

A másik óriás az NGC 4889-es csillagrendszer közepét alkotja. Ez a galaxis sincs éppen közel, hiszen a Coma Berenice, azaz a Bereniké haja csillagkép legfényesebbje, ami 335 millió fényévnyire van bolygónktól.

A tudósok szerint tömegük nagyobb, mint azt eddig gondolták. Keletkezésük körül még folynak a viták, hiszen másként jönnek létre, mint jóval kisebb társaik. A csillagászok szerint a világegyetem keletkezésekor már voltak hasonló lyukak, melyek azóta is „fogyasztják" környezetüket, vagyis a gázokat és a galaxisokat.