Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Mobil elektrongyorsító
A Siemens a szerkezeti anyagok könnyedebb megvizsgálása érdekében kompakt méretű elektrongyorsítót fejlesztett ki. A SILAC (Siemens Industrial Linear Accelerator) ipari gyorsító 1-9 mega-elektronvolt energiával működik, ami tízszerese az orvosi képalkotásban jelenleg használt elektronsugárénak.


A berendezés konténerek, szélkerekek és egyéb anyagok és berendezések vizsgálatára is kiválóan alkalmas, ráadásul roncsolás mentesen végezhető el vele a folyamat.

A mai anyagokkal szemben támasztott követelmények igen magasnak mondhatók. A járműalkatrészektől a szélkerekek lapátjain és tengelyein át a kopó alkatrészekig mind-mind jellemző a nagy szilárdság és a magas stabilitás. A hosszú élettartam és kopásállóság szinte elengedhetetlen. Ezek vizsgálatához azonban egyre bonyolultabb és nagy biztonsággal működő vizsgálati eljárások szükségesek. Ezeket általában képalkotó berendezésekkel végzik el. Lényegében ugyanúgy működnek, mint a röntgen , csak lényegesen erősebbek. A szerkezetek képesek három dimenziós képet is előállítani, ezzel zárva ki az esetleges anyaghibákat, repedéseket és zárványokat, vagy éppen a kopásokat.

A detektor az adott komponensről képet készít, melyen jól láthatóvá válnak a vastagság, illetve az anyagsűsűség eltérései. Mivel a fémek sűrűsége jóval magasabb, mint a csontoké és szöveteké, ezért lényegesen nagyobb energiára van szükség vizsgálatukhoz. Az ilyen eszközök egyre terjednek a piacon, hiszen konténerek tartalmának vizsgálatára is alkalmasak, vagyis a csempészárukat, fegyvereket, illetve radioaktív anyagokat is ki lehet vele szűrni akár megbontás nélkül is. Gyártásuknál fontos szempont, hogy erősek, megbízhatóak,ám könnyűek és mobilak legyenek, valamint az, hogy a legkülönfélébb anyagok vizsgálatánál a képek minél kontrasztosabbak legyenek.

A Siemens tervezői olyan gépet fejlesztettek, melyen a röntgensugár energiaszintje, frekvenciája, sugárdózisa és impulzusainak hossza egyaránt fokozatmentesen állítható, így a kezelő a legkontrasztosabb képet készítheti el. A berendezés helyhez kötött, ám hordozható kivitele is van.