Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Az algákkal a tengereket is használhatjuk
Az algák komoly alternatívát jelenthetnek a bioüzemanyag gyártásban -vélik német kutatók. Az általuk kifejlesztett megoldással ugyanis mikroalga olajból lehet bioüzemanyagot készíteni. A forrás megújuló és szinte kimeríthetetlen.


Manapság a fosszilis üzemanyagok már nem állnak korlátlan mennyiségben rendelkezésünkre, mint azt korábban gondoltuk. Alternatívaként azonban itt a bioüzemanyag, már csak a legmegfelelőbb megoldást kell megtalálni az előállítására.

A „zöldek" azt mondják, hogy nem szabad elvenni a bioüzemanyagok előállításához szükséges termőterületeket az élelmiszeripartól, hiszen az egész rendszer visszájára fordulhat. Német kutatók éppen ezért más megoldást kerestek és úgy tűnik a mikroalgában meg is találták azt. Ezekből a parányi élőlényekből ugyanis olajat lehet kisajtolni, ami módszeresen dízel üzemanyaggá alakítható.

A mikroalgák hatalmas előnye, hogy nem foglalják el a termőterületeket, hiszen az amúgy kihasználatlan vízben élnek. Mindenhol előfordulnak, ahol csak víz van, és rettentően gyorsan szaporodnak. Persze az algákat már régóta ismerik a kutatók, ám az olaj kinyerésekor és finomításakor komoly problémákba ütköztek. Ugyanis az így kapott üzemanyag vagy nagy kénkoncentrációval rendelkezik, vagy oxigéntartalma olyan magas, hogy alacsony hőmérsékleten besűrűsödik.

A megoldást a nikkel katalizátor jelenti, mely porózus alaprétegen helyezkedik el. A réteg anyaga H-Béta zeolit. A folyamat során a még kezeletlen algaolajból olyan dízel-üzemanyag nyerhető ki, ami máris használható a járművekben. Az előállítás feltételei is kiválóak, hiszen 260 Celsius fokos hőmérséklet és negyven báros hidrogén nyomás szükségeltetik hozzá.

A módosulás során lényegében egy kaszkádreakció jön létre, melyben a trigliceridek telítetlen zsírsavláncainak kettős kötései szakadnak szét a hidrogéntől, majd további hidrogénekkel egyesülve leválnak a glicerin komponensekről, így hozva létre a keletkező propánt. Végül a savcsoport tovább redukálódik, így a végtermék alkán lesz.