Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Kinyerhető az etanol az algákból
Egyre égetőbb feladat az alternatív üzemanyagok forrásainak kutatása. A szárazföldi növények, mint a kukorica, a cukornád vagy a repce, jó megoldást nyújthatnak az ellátási probléma kiküszöbölésére. Azonban az algák is megfelelnek erre a célra.


A szárazföldi energianövények legfőbb hátránya, hogy az élelmiszernövényektől veszik el a helyet. A vízi növények azonban egy eddig még kiaknázatlan területtel rendelkeznek, ráadásul hatalmas mennyiségben vannak jelen bolygónkon.

Az algák másik előnye, hogy jóval magasabb a szénhidráttartalmuk, mint a hagyományos, szárazföldi növényeké. Trágyázni sem kell őket, hiszen a tengerben nőnek nagy mennyiségben. Eddig azonban egy hatalmas problémával kezdett megküzdeniük a kutatóknak; miként is lehetne a szénhidrátokat etanollá alakítani. Amerikai kutatók azonban rájöttek a megoldásra. Az egyik tudományos folyóiratban közzétett nyilatkozatuk szerint az Escherichia coli baktérium génmódosított változata képes az algákban jelen lévő szénhidrátot etanollá változtatni.

A kutatásban is részt vevő biotechnológiai vállalat, a Bio Architecture Lab elmondása szerint az algák szárazanyag-tartalma több, mint hatvan százalékban szénhidrátokból áll, aminek a felét az alginátok alkotják. A cég emberei a Washingtoni Egyetem kutatóival közösen az osztrigatelepek kártevőinek, a Vibrio splendidus baktériumnak a génjeit ültették át az E. coli baktériumokba. Végeredményül egy olyan élőlényt kaptak, mely nyolcvan százalékban képes megemészteni az alginátot és így etanolt fejleszteni.

A tudósok szerint ezzel a módszerrel tízezer négyzetméteres területen akár tizenkilencezer liternyi üzemanyagot is elő lehetne állítani évente, vagyis kétszer annyit, amennyit a cukornáddal beültetett, ugyanekkora méretű területen lehetséges volna. Az alga hozama tehát sokkal magasabb, mint az eddig ismert energianövényeké, a kukoricánál akár ötször több mennyiségű etanolt tudunk belőle kinyerni.

A kutatást az amerikai energiaügyi minisztérium is kiemelten támogatta. A kutatók több szabadalmat is beadtak, melyek az amerikai DuPont vegyipari vállalattal, illetve a norvég Statoil olajipari céggel működnek együtt.