Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
A Kárpátokat is vizsgálni kell
Hazai irányítással indult útjára az Európai Unió legújabb, a klímaváltozással kapcsolatos projektje, melyet a múlt héten mutattak be Brüsszelben, mely a Kárpátok védelme érdekében készült.


Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) hivatalában bemutatott projekt a Kárpát-régió különösen veszélyeztetett térségét tanulmányozza és különösen nagy jelentőséget tulajdonít neki. A program a Carpath CC nevet kapta.

A program elsődleges célja, hogy a piaci, civil és állami szereplők bevonásával feltérképezzék a klímaváltozás regionális következményeit és megvitassák az alkalmazkodási lehetőségeket. Az uniós pályázaton nagy sikerrel szereplő nemzetközi konzorcium magyar kezdeményezésre (Aquaprofit Műszaki, Tanácsadási és Befektetési Zrt.) és természetesen hazai vezetéssel (VITUKI Nonprofit Kft.) jött létre. A program lebonyolítását a kilenc partnerből álló konzorcium 1,3 millió euróból végezheti el. A konzorciumban számos ország szakértői dolgoznak együtt, többek között a Magyar Tudományos Akadémia Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézetével, illetve a hazai irodával is rendelkező Regionális Környezetvédelmi Központtal.

Jelenleg kevés információ áll rendelkezésre a klímaváltozás hatásairól a Kárpát-régióban. Az adatokra azért van szükség, mert segítségükkel meghatározhatóvá válhat, hogy mely térségeknél milyen alkalmazkodási beavatkozásokat kell végrehajtani. Hazánk esetében legfőképpen a Bükk-hegységgel és környékével foglalkoznak majd leginkább természetvédelmi és vízellátási szempontból.

Mivel a klímaváltozás elől nincs hová menekülni, így együtt kell élni vele és meg kell találni azokat a lehetőségeket, melyek biztonságosan alkalmazhatók a mindennapi élet folyamatosságával kapcsolatban. Ez pedig nem csak az életvitelt, hanem a gazdaságot, az energiaágazatot, a hajózást, illetve a turizmust is nagymértékben érintheti. A projekt során ezért javaslatokat próbálnak meg kidolgozni az alkalmazkodás lehetőségeivel kapcsolatban, melyek akár az egész kontinensen is alkalmazhatóak lesznek szélesebb körben is.

Már most is történnek szemmel látható, természetben végbemenő változások, melyekre olyan lehetőségeket kell keresni, melyek más régiókban is sikerrel alkalmazhatóvá válhatnak. Külön modellt fognak létrehozni a szakemberek annak érdekében, hogy a költségek és a haszon arányát elemezni tudják az adaptációs programok esetében. Ezzel egy időben azt is megvizsgálják, hogy milyen méréseket kell majd elvégezni a bizonyíthatósággal és a hatásossággal kapcsolatban.

A Kárpátok kiemelt figyelmet kaphat az Európai Unió klímavédelmi programjában, hiszen rengeteg, máshol nem található, veszélyeztetett állat- és növényfaj él a régióban, melyek nagy veszélybe kerülhetnek a klímaváltozás kapcsán.