Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Harmincnégy százalék
Ismét sikerült növelni a napelemek hatásfokát, a jelenlegi rendszer már harminc százalék feletti hasznosítással dolgozik. Már az idei év közepén sorozatgyártásba kerülhetnek az újfajta napelemek.


A CPV, vagyis a koncentrált fotovoltaikus egység a laboron kívül is bizonyította tudását, a teszt során ugyanis majdnem harmincnégy százalékos hatásfokot produkált, melyet egy „kívülálló" is megerősített.

A koncentrált fotovoltaikus egység lényege, hogy lencsékkel van felszerelve, melyek összegyűjtik a fényt, ezért akár ezerszer nagyobb intenzitást képesek létrehozni a félvezető lapkákon. Az amerikai tulajdonú Semprius vállalat által kifejlesztett CPV egységek komoly húzóerőt képezhetnek a jövőben a napelem piacon.

Természetesen egyelőre sok hátránnyal kell számolni. Hiába magas a hatásfok, több kiegészítő egységgel is fel kell szerelni a rendszert. Ilyen például a hűtőrendszer, ugyanis a koncentrált fény miatt nagyon felmelegszik. A lencsék a szórt fényben már nem működnek rendesen, ráadásul követő rendszerrel is el kell látni az elemeket. Míg a hagyományos napelemek anyaga szilícium, addig a Semprius vállalat gallium-arzenid fényvezető anyaggal dolgozik, ami meglehetősen drágává teszi a napelemeket. Olyan területeken érdemes tehát alkalmazni őket, melyeken magas a napsütéses órák száma. Emiatt a vállalat kifejlesztette a még csak kísérleti stádiumban lévő celláit, melyek működése sokkal optimálisabb elődjéhez képest.

Az új napelemek három félvezető rétegből állnak, melyek különböző hullámhosszúságú fényt nyelnek el, ezzel is tovább emelve a hatásfokot. A hővezetési tényezőjük is sokat javult, így már nincsen szükség különálló hűtésre sem.

A Semprius tehát komolyabb piaci részesedést szeretne leszakítani magának, ami a Siemens-szel nemrégiben kötött szerződése folytán elérhető közelségbe került. Egy ekkora partnerrel a háta mögött hatalmas tudásanyagra tehet szert, ráadásul a tőkés partner segítségével könnyebben megnyílnak előttük a hitelező cégek is.

A tervek szerint nyáron már meg is indítanák a próbagyártást, s ezután évente harminc megawatt teljesítménynek megfelelő cellamennyiséget szeretnének készíteni.