Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Üzemanyagcella műanyag palackból
A környezet megóvása érdekében a szemetet szelektíven próbáljuk gyűjteni. Ezzel a könnyebb feldolgozhatóságot és az ezzel járó kisebb szén-dioxid mennyiséget segítjük elő. A PET palackok azonban a jövőben már nem szemétként, hanem üzemanyagcellaként is funkcionálhatnak.


A műanyag palackok komoly környezeti terhelést jelentenek már gyártásukkor, valamint újrahasznosításukkor egyaránt. Magyar kutatók azonban alternatív felhasználhatósági megoldást kerestek, így találtak rá az üzemanyagcellában való alkalmazhatóságára.

Az üzemanyagcella, avagy a hidrogénüzemű autózás akár a jövő környezetvédelmi alternatívájaként is felfogható, ám először olyan alapanyagokat kell keresni, melyekkel gazdaságossá tehető a gyártása.

Az üzemanyagcella egyik legfontosabb eleme az a labirintusszerű mintával rendelkező lapocska, vagyis a bipoláris lemez. Ennek legyártásához eddig olyan anyagra volt szükség, amely vezette az áramot. Ezek eddig általában valamilyen fémből készültek, így téve lehetővé az elektronáramlást. A műanyag PET palack azonban nem vezeti az áramot, így ki kellett dolgozni hozzá egy eljárást, melynek segítségével vezetővé tehető.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Polimertechnikai Tanszéke a Kontakt Elektro Kft. együttműködésével olyan adalékanyagot talált, melynek segítségével a műanyag is könnyedén vezetővé válhat. Ez azért is érdekes, mert a palack anyagának mechanikai tulajdonságai nem változtak, csakis az elektromos szigetelése szűnt meg.

A PET palackokból készített bipoláris lemezek apró koromszemcséket, illetve szén alapú nanocsöveket tartalmaznak, melyek már képesek az elektromos áramot továbbítani. Másik komoly előnyük, hogy a lemezek olcsón előállíthatók, ráadásul kedvezőbb tulajdonságúak, mint fém alapú társaik, például lényegesen könnyebbek.

A lemezek elterjedésével az üzemanyagcella egy lépéssel közelebb kerülhet a szélesebb körben való elterjedéséhez, mellyel a globális problémák egy része orvosolhatóvá válhatna.