Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Gömbökkel jobb a hatásfok
Nagyon érdekes jelenséget alkalmaztak amerikai mérnökök az általuk kialakított napelemben. A filmréteg helyett ugyanis parányi gömböket alkalmaztak és azt tapasztalták, hogy a hatásfok jelentősen megnőtt.


Az akusztikus jelenség nem ismeretlen a hangmérnökök és a színészek számára sem, a szakkönyvek csak kupolahatásként tesznek róla említést. Most már a fénytechnikában is alkalmazható, ugyanis a gömbök segítségével sokkal több fényt lehet hasznosítani.

A Stanford Egyetem mérnökei apró szilíciumgömbök sokaságát alkották meg, melyek csak pásztázó elektronmikroszkóppal láthatók. A gömbökben azonban a hang helyett fény örvénylik, ami többször is visszaverődik a gömb faláról, így hosszabb ideig tartózkodik a belsejében, vagyis többet képes a napelem elnyelni belőle.

A tudósok a jelenséget suttogó karzatnak is hívják, hiszen egy kőkupola alatt megállva a fal felé suttogott hangokat a szemközti falnál tisztán lehet hallani, ugyanis a kupola felerősíti a hangot. Ez sokszor problémát jelent a zenészeknek is, hiszen a hosszas utózengési idő miatt élvezhetetlenné válik a zene. A napelemek esetében ez azonban kifejezetten előny, hiszen a gömbök akár hetvenöt százalékkal is növelhetik a fényelnyelés mértékét.

Jelenleg tizenöt-, tizennyolc százalékos hatásfokot képesek produkálni a hagyományos napelemeknél. A gömbök segítségével azonban ez a hatásfok megötszörözhető, ráadásul az is lényegtelenné válik, hogy milyen szögben süti a nap az egységeket. A gömbfelület ráadásul rugalmassá teszi a szerkezetet, így akár hajók vitorlája, vagy éppen hátizsák is készíthető belőle.

Előállítása nagyon egyszerű, ráadásul a hagyományos napelemek anyagszükségletének öt százaléka is elegendő. Első lépésként apró üveggömböket vonnak be szilíciummal, melyekből azután hidro-fluor savval kimaratják az üveget. Ezután a szilíciumgömböket egymáshoz rögzítik és máris készen áll az ultra hatékony napelem. A gömbök tehát üregesek, így a napelem súlya is szinte elenyésző jelenlegi társaihoz viszonyítva.