Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Mesterséges fotoszintézis nagy sebességgel
A svéd Királyi Műszaki Főiskola kutatói olyan mesterséges fotoszintetikus folyamatot hoztak létre, mely sebességében már eléri a növények természetes energiatermelő folyamatát. Ezzel megnyílhat az út a gazdaságos hidrogéntermelés felé.


A mesterséges fotoszintézis nem ismeretlen fogalom, azonban mindeddig nem volt életképes a hidrogéntermelés területén. A svéd kutatók azonban olyan folyamatot fejlesztettek ki, mellyel már gazdaságosan lehet működtetni a hajtóanyag-termelést.

A növények száz-négyszáz oxigénatom sebességgel képesek másodpercenként a vizet felbontani két összetevőjére, ez a sebesség pedig nagyban függ a növények fajtájától. A svéd kutatócsoport olyan katalizátort fejlesztett, mellyel a háromszáz oxigénatom / másodperc sebesség is elérhetővé vált. Ezzel már gazdaságosan lenne termelhető a veszélyesen gyúlékony hidrogéngáz és a jövőben akár tiszta és gazdaságos erőforrásként lehetne alkalmazni gépek meghajtására.

Az alkalmazott katalizátor a könnyű platinafémek csoportjába ruténium volt. Az egyik kutatásvezető elmondta, hogy egészen biztos abban, hogy tíz éven belül ez a technológia felveheti a versenyt az egyelőre még "olcsó", ámde környezetszennyező szénnel, mivel a mesterséges fotoszintézissel kiválthatók a fosszilis eredetű, ám nem megújuló energiaforrások.

Hatalmas előrelépés ez a környezetszennyezés kapcsán is, hiszen a jövőben nem volna szükség energiatároló akkumulátorokra, mivel a napfény segítségével tetszés szerinti időpontban és mennyiségben állhatna rendelkezésre hajtóanyag. A kutató azt is elmondta, hogy a módszer a jövőben továbbfejleszthető, így akár a szén-dioxidból metánt is képesek lennénk előállítani.

A kutatások ebbe az irányba már több tíz éve zajlanak, hiszen a nagymennyiségű hidrogéntermelés megoldhatná Földünk energiaproblémáját, ráadásul tiszta forrásokból. Egyelőre azonban csak drága és lassú technológiák léteznek a hidrogén előállítására, melyeknek hatásfoka is kicsi, hiszen a termelés közben nagy mennyiségű anyag elillan.