Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Építészet
Építészet
Az összes házat szigetelni lehetne a pénzből
Az egyre szélsőségesebbé váló időjárás jól bizonyítja, hogy a klímaváltozás már nem csak tézis, hanem valóság. Sajnos a hatalmas nyári meleg miatt működtetett légkondicionálók tovább rontanak a helyzeten, pedig használatuk helyett inkább szigeteltetni kellene.


A folyamatosan növekvő energiafogyasztásnak köszönhetően egyre több a kibocsátott szén-dioxid, amely üvegházhatásával tovább rontja a helyzetet. Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy a drága villanyszámla helyett inkább a szigetelést kellene választanunk.

Kutatók szerint a jelenlegi évtized a legkritikusabb, ugyanis ha most nem szabunk gátat a szén-dioxid kibocsátásnak, akkor a folyamat már visszafordíthatatlanná válik. Mivel már a két Celsius fokos átlaghőmérséklet emelkedés is katasztrofális következményekkel jár, mi lesz velünk, ha 2100-ra eléri a hat Celsius fokot?

A tavalyi évben a globális energiafogyasztás két és fél százalékkal emelkedett, ez pedig már aggodalomra adhat okot. Ez teljes egészében az extrém hidegeknek és melegeknek köszönhető, hiszen télen többet fűtünk, nyáron pedig többet hűtünk. A klímaberendezések pedig akár több tízezer forinttal is megnövelhetik a havi villanyszámlát, ami lakásszigeteléssel elkerülhető volna.

Szakértők szerint egy átlagosnak mondható, tíz centiméter vastagságú hőszigetelés akár 5-7 Celsius fokkal is csökkenti nyáron a lakás belső hőmérsékletét, így a klímaberendezésekre jóval kevesebbszer van szükség. Télen a meleg nem szökik el a lakásból, így a fűtésen is spórolhatunk. A mai korszerű szigetelőanyagok már kettő-négy év alatt is visszatéríthetik a beléjük fektetett összeget, ráadásul hosszú távon gondolkodva minden egyes erre a célra fordított forint hétszeresen térül majd meg.

Addig azonban, míg a gondolkodásmód nem változik és az érdekek diktálnak, nem tehetünk semmit. Legjobb példa erre talán a Paksi atomerőmű fejlesztése, amit nemrégiben kiemelt beruházássá nyilvánítottak. A projektösszeg nagyjából 3500 milliárd forint lenne, ami lakásokra vetítve 3,5 millió forintnak felelne meg. Ebből az összegből tehát hazánk valamennyi lakása beszigetelhető volna, így a szén-dioxid kibocsátás mintegy negyven százalékkal mérsékelhető volna. A fosszilis tüzelőanyagok utáni igény és a környezetszennyezés is csökkenne, a nyári áramcsúcsok pedig elmaradnának. Kinek ne lenne jó ez?