Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Az óceán trágyázása is egy megoldás lehet
Számtalan kutatás folyik a szén-dioxid megkötésére és semlegesítésére. Több kutató az óceánokban élő algákban látja a lehetőséget, hiszen az apró élőlények megkötik az üvegházhatású gázt, ami így a mélybe süllyed.


A fitoplanktonok mikroszkopikus vízi élőlények, melyek elméletileg a tengerek mélyén akár több száz évig is lent tarthatják az egyik legveszélyesebb üvegházhatású gázt, a szén-dioxidot. Ezt a tulajdonságukat vassal való trágyázással fokozni is lehet.

Megfigyelések szerint az óceánok vastartalmú vegyületekkel való trágyázása a fitoplanktonok virágzását idézte elő. Ezt a felfedezést a német Bremerhaven Tengerkutató Intézet egyik csoportja tette, miután vas-szulfáttal „megtrágyázta" az óceánt. A kutatók elmondták, hogy az öthetes megfigyelés alatt a trágyázást követő negyedik héten csúcsosodott ki az algák virágzása. Ezután számos kovamoszat faj elpusztult és viasszerű anyagot képezve a tengerfenékre süllyedt.

Bár még számtalan kérdés merül fel az elmélettel kapcsolatban, a kutatók úgy vélik, hogy a vas-szulfáttal trágyázott planktonok a tengerfenéken és a fenék alatti üledékrétegekben tarthatják a megkötött szén-dioxidot, akár több száz évig is.

A tudósok elmondták, hogy a fotoszintézissel létrejött fitoplanktonok a tengerek felszínén lebegve megkötik az üvegházhatású gázt, majd amikor elpusztulnak, a fenékre süllyedve lent tartják azt. Ez a folyamat lehet az élet egyik építőköve, miszerint a gáz megkötésével állandó földi hőmérséklet tartható fenn. Az egyik kutató szerint azonban nem teljesen működőképes még a trágyázásos technológia, hiszen nagyon nehézkes, és a megfelelő hely megtalálása is komoly pénzekbe kerül.