Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Fából szélerőmű
A szélerőművek minél magasabbak, annál gazdaságosan üzemelnek, hiszen magasabban több a szél. Ám egy száz méteres torony megépítése már komoly kihívást jelent, főként akkor, ha az fából készül.


A német Timbertower GmbH Hannoverben fogott neki még négy évvel ezelőtt a fából készítendő szélkerék torony megépítésének. Rengeteg bürokratikus akadályba ütköztek, ám talán végre elkészülhet az alkotás.

A szélerőmű tornyok kilencvenöt százaléka acélból készül, a maradék pedig betonból. Egy merész elgondolás szerint azonban erre a célra a legjobb anyag a fa lehet, hiszen a száz méter magas acéltornyok alapcsöve mintegy 4,2 méter átmérőjű, ennél nagyobb pedig már nem férne át a hidak alatt, így logisztikailag megnehezítené a helyzetet. A beton alapzat élettartama igen csekély, a húsz év már kritikusnak számít.

Minél magasabb az erőmű, annál jobb hatásfokkal dolgozik, hiszen magasabban több a szél. Magas tornyot azonban csak fából érdemes építeni, hiszen azt darabokból össze lehet ácsolni. A szerkezet legnagyobb elemei a rétegelt lemezhez hasonlók és mindössze tizenöt méter hosszúak, 2,8 méter szélesek és harminc centiméter vastagok, ezért szabványos konténerekben szállíthatók.

A torony a tövében 7x7 méteres, a csúcsánál pedig 2,4x 2,4 méteres. A belső, nyolcszögletű vázszerkezet ragasztott elemekből épül fel, melyek köré a külső héjat erősítik. A külső burkolat lesz az építmény tényleges teherhordó eleme.

Elméletileg fából akár kétszáz méteres tornyot is lehetne építeni, ám ez egyelőre lehetetlen volna, hiszen a legmagasabb daru csak 165 méter magas és a turbinát valahogy fel kellene juttatni a torony tetejére. Ilyen magasságban -bármily meglepő- a fatorony jobban állja a terhelést, mint az acél.

A burkolópanelokat kasírozzák, így sérülés esetén könnyen javíthatóak. Vegyszeres kezelést nem alkalmaznak, így húsz éves élettartam garanciát biztosítanak a szerkezetnek. Ezt az intervallumot több öregbítéses kísérlet is igazolja. A tűzvédelem tökéletesen megoldott, ráadásul a fatorony húsz százalékkal kevesebbe kerül, mint az acél.