Hirtelen megállhat az amerikai szélenergia ipar
Az amerikai szélenergia ipar újabb mérföldkőhöz érkezett, ugyanis a kontinensen telepített szélerőművek összteljesítménye már meghaladja az ötven gigawattot. A szektor jövője ennek ellenére mégis bizonytalan.
Az elmúlt hetekben az USA szélerőmű állományának összteljesítménye elérte az ötven gigawattot. Ezzel már tizenhárommillió háztartást tudnak ellátni elektromos árammal. Egy kis számolgatás után megállapítható, hogy ez a teljesítmény nagyjából megfelel tizenegy atomerőmű, vagy negyvennégy szén tüzelésű erőmű teljesítményének. A legnagyszerűbb az egészben az, hogy a szélturbinák működésük közben nem bocsátanak ki szén-dioxidot, így gyakorlatilag tizennégymillió gépkocsi kibocsátását kompenzálják.
A szélerőművek gombamód szaporodnak a kontinensen; 2008 óta megduplázódott a számuk, ráadásul csak az idei évben mintegy 2,8 gigawattnyi szélerőmű kezdte meg működését.
A helyzet azonban mégsem rózsás, ugyanis az amerikai kormány bejelentette, hogy jövőre megszünteti a szélgenerátorokra vonatkozó adókedvezményeket. Ez igazán rossz hírt jelent az iparágnak, hiszen a szektor legfontosabb és szinte egyetlen támogatási formáját jelentette. Idén még biztosan bővülni fog a kapacitás, ám jövőre akár több ezer munkahely is megszűnhet, ha nem történik változás támogatási téren...




