Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Az olajkitermeléshez is zöld energiát használnak
Az olajvállalatok is rájöttek, hogy a fosszilis energiahordozók kitermeléséhez szinte elengedhetetlenek a zöld megoldások. Mivel az olaj kitermelése egyre nehézkesebb, ráadásul a munkálatokhoz gőzre van szükség, így a napenergia használata kötelező érvényű.


A fosszilis energiagazdaság fenntarthatóságának jegyében a megújuló energiaforrások bevetésére van szükség. Az olajkutak esetén azért alkalmazható napenergia, mert azok általában napsütötte, sivatagos lelőhelyekre vannak telepítve.

Az egyelőre még nem éppen széles körben elterjedt megoldást, vagyis az EOR technológiát már két cég is alkalmazza, a Berry Petroleum Company és a Chevron Corporation. Ők a nap hőjét használják fel a vízmelegítéshez tükrök segítségével. A tükröket a vízvezetékekre irányítják, így a napfény olyan mértékben felhevíti a vizet, hogy az nagynyomású gőzzé alakul. Ezt azután az olajkutakba nyomják, így a már félig üres mezőkből is képesek kinyerni a maradék olajmennyiséget.

Hagyományos módszerekkel az olajmezők húsz-negyven százaléka nyerhető ki, míg a gőzzel befúvatott módszer több, mint hatvan százalékot teljesít. Ez komoly fennmaradási lehetőséget biztosít az olajmultik számára, akik egymás után zárhatnák be kútjaikat anélkül, hogy az alattuk fekvő olaj túlnyomó részét kitermelték volna.

A gőz-befecskendezéses módszer lényegesen olcsóbb, mintha gázt fúvatnának a talajba, egészen pontosan a napenergiával működő rendszer harmadába kerül, már ami Amerikát illeti. A szakértők szerint azonban az arab területeken akár hatod része lehet a gázos módszernek.

Szakértők szerint öt éven belül piacvezető technológiává válhat az EOR módszer az olajszektorban.