A Ralstonia eutropha elnevezésű baktériumot génmódosítás eredményeként hozták létre a kutatók. A baktérium izobutanolt képes előállítani, amelyet akár önmagában, akár benzinhez keverve felhasználhatunk, így csökkentve a kibocsátott üvegházhatású gáz mennyiségét. A közlekedés így tisztábbá válhat általa, ráadásul az egyéb energetikai ágazatokban is kiválóan lehet majd alkalmazni.
Sok szép dolgot hallhattunk már a bioüzemanyagok környezetbarát tulajdonságairól, ám -valljuk be- ezen híreknek a fele sem igaz, sőt, a mai napig kutatják például az élelmiszeriparra gyakorolt káros hatásukat. A kutatók azt mondják, hogy az izobutanol megoldhatja ezt a problémát is, ugyanis azt kőolajból, illetve biomassza alapanyagokból is elő lehet állítani. A tudósok a biomassza származékokból készült izobutanolt pedig kiemelten környezetbarát vegyületként tartják számon.
A létrehozott baktériumtörzsnek az a nagy előnye a többi fajjal szemben, hogy a fruktózt felhasználva végtermékként izobutanolt bocsát ki, amit pedig úgy lehet kinyerni, hogy a folyamatot nem állítják le. Ez azt is jelenti, hogy úgy jutunk üzemanyaghoz, hogy a baktériumokat nem kell elpusztítani.
A kutatók következő célja az, hogy a Ralstonia eutropha magából a szén-dioxidból állítsa elő az izobutanolt. Ezt még némi génmódosítás után akár el is érhetik, így a baktérium alkalmas lesz arra is, hogy bármilyen szén alapú hulladékot feldolgozzon.