Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Izobutanollal a tisztább jövőért
A közlekedési eszközök használata során keletkező hatalmas mennyiségű szén-dioxid csökkentésével komoly eredményeket lehetne elérni a globális felmelegedés visszaszorításánál. Ezt a célt szolgálhatja az a baktérium is, melyet a MIT tudósai fejlesztettek ki bioüzemanyag előállítása céljából.


A Massachusetts Institute of Technology, azaz a MIT tudósai olyan baktériumot hoztak létre, amely képes előállítani az izobutanolt, amely közelebb viszi az emberiséget a szén-dioxid kibocsátás erőteljes csökkenéséhez.

A Ralstonia eutropha elnevezésű baktériumot génmódosítás eredményeként hozták létre a kutatók. A baktérium izobutanolt képes előállítani, amelyet akár önmagában, akár benzinhez keverve felhasználhatunk, így csökkentve a kibocsátott üvegházhatású gáz mennyiségét. A közlekedés így tisztábbá válhat általa, ráadásul az egyéb energetikai ágazatokban is kiválóan lehet majd alkalmazni.

Sok szép dolgot hallhattunk már a bioüzemanyagok környezetbarát tulajdonságairól, ám -valljuk be- ezen híreknek a fele sem igaz, sőt, a mai napig kutatják például az élelmiszeriparra gyakorolt káros hatásukat. A kutatók azt mondják, hogy az izobutanol megoldhatja ezt a problémát is, ugyanis azt kőolajból, illetve biomassza alapanyagokból is elő lehet állítani. A tudósok a biomassza származékokból készült izobutanolt pedig kiemelten környezetbarát vegyületként tartják számon.

A létrehozott baktériumtörzsnek az a nagy előnye a többi fajjal szemben, hogy a fruktózt felhasználva végtermékként izobutanolt bocsát ki, amit pedig úgy lehet kinyerni, hogy a folyamatot nem állítják le. Ez azt is jelenti, hogy úgy jutunk üzemanyaghoz, hogy a baktériumokat nem kell elpusztítani.

A kutatók következő célja az, hogy a Ralstonia eutropha magából a szén-dioxidból állítsa elő az izobutanolt. Ezt még némi génmódosítás után akár el is érhetik, így a baktérium alkalmas lesz arra is, hogy bármilyen szén alapú hulladékot feldolgozzon.