A kormány ígérete szerint minden eszközzel azon lesz, hogy 2030-ra egyetlen atomerőmű se üzemeljen országában. A tervezet szerint nem épülhetne új atomerőmű az országban, csak a meglévők újraindítását engedélyeznék a legszigorúbb biztonsági intézkedések mellett, működési idejüket pedig negyven évben maximalizálnák.
Többen bírálták az intézkedést, szerintük ugyanis az ártani fog az ország legfontosabb iparágának. Az ország azonban egyelőre nem hagy fel az urándúsítással, valamint az elhasznált fűtőelemek újrahasznosításával sem, ezek pedig teljességgel ellentmondanak az atomenergia feladására vonatkozó jövőképnek.
A tavalyi atombaleset miatt tömegek követelik az atomenergia azonnali feladását, így a kormány teljes energiapolitikai átalakítást tett szükségessé. Jelenleg összesen csak két atomerőmű üzemel az ötvenből, ugyanis a többit biztonsági okokra hivatkozva leállították, holott az ország villamos energia ellátásának harminchárom százalékáért felelősek. A kormány tehát hatalmas nyomásnak van kitéve a lakosság oldaláról, ugyanis annak nagytöbbsége atommentes társadalomban kívánja leélni az életét. Ezzel azonban rettentően megdrágulna az energia, a japán cégek pedig külföldre költöznének.
A kormány szerint 3100 milliárd jenbe kerülne az atomenergia fosszilis energiahordozókkal való kiváltása. Ez azonban nem jó hír a lakosságnak, hiszen Japán már most is a világ legnagyobb cseppfolyós földgáz importőre és harmadik legnagyobb olajfelvásárlója. Villamos energiaigénye a harmadik legnagyobb a világon, így sokan azt állítják, hogy a megújulókba való befektetés komoly lökést adhat az iparág számára, ami újabb munkahelyeket teremthet.