Egy parabola alakú, fényvisszaverő réteggel bevont tányér gyújtópontjába helyezték el a tömböt, ami így a napfény sokszorosát használja fel villamos energia, illetve hő előállítására. A szerkezeten átfolyó víz a napelemeket hűti a termeléshez és a legmagasabb hatásfok eléréséhez szükséges ideális hőmérsékletre, ami így gőzzé változik és bármikor melegítési célra felhasználhatóvá válik. A cég tervei szerint a keletkező hulladék hőt akár a víz sótalanítására is fel lehet majd használni.
A cég épületének tetejére helyezett másfél méter átmérőjű egység mintegy százötvenszeresen koncentrálja a fényt egy pontba, mégpedig a CPV chipre. A chip tökéletesen illeszkedik a vízzel hűtött felülethez, így a hűtés kielégítő. A rendszert felügyelő laptop szerint a hatásfok tizennyolc százalék környékén mozog, ami egy prototípustól már nagyon jó eredménynek számít. Az IBM a jövőben folytatja fejlesztéseit és szeretné elérni a negyven százalékos hatásfokot.
Szintén a jövő zenéje, hogy olyan tömböket építsenek, melyek akár a napfény intenzitásának ötezerszeresét is képesek elviselni. Így a számítógépek energetikailag szinte teljesen önellátóvá válhatnak, miközben akár többletenergiát szolgáltatnak lakásaink fűtéséhez.