Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Csak a kazánok fejlesztésével kerülhet előtérbe a biomassza
Norvégia energiaellátásának kilencvenhat százalékáért a vízerőművek a felelősek. A maradék hányadban nagy jelentőséggel bír a biomassza, melynek hatásfoka azonban a mai kor követelményeinek nem felel meg. Ezen próbál javítani a SINTEF.


A trondheimi székhelyű SINTEF most a fa alapú biomassza és hulladék elégetését vizsgálja. A pellet ugyan jól szállítható, könnyen adagolható az automatikus működésű kazánokba, előállításához azonban rengeteg energiára van szükség.

A biomassza elégetésének hatásfokán van mit javítani, hiszen csak ezzel érhető el, hogy kisebb fajlagos kibocsátással bírjon, mint ha a hagyományos fát égetnénk el. A kutatók sok mindennel próbálkoztak, európai uniós támogatás keretein belül vizsgálták a biomassza és apríték tüzelésű erőművek működését, illetve a keletkezett hamut is. Utóbbit egyébként leginkább a mezőgazdaságban használják talajjavításra.

A kormány döntése szerint az északi országban 2020-ig meg kell duplázni a biomasszából származó 2008-es évi energiaszintet. Az Európai Unió, illetve tizenhat partnercég ezért közös erővel hozta létre a CenBio nevű biomassza innovációs központot, mely évente mintegy négy és félmillió eurós támogatásból vizsgálja a fatüzelés mechanikai, biológiai, illetve kémiai folyamatait. Az égés során keletkező gázoktól kezdve az alapanyag minőségén át az égéstermék komponenséig mindent számba vesznek, mérnek és elemeznek, ezzel szeretnének hozzájárulni a jövő kazánjainak fejlesztéséhez.

Nagyon fontos szempont még, hogy a biomassza, mint megújuló energiaforrás valóban megújuló legyen, vagyis több fát ültessenek, mint amennyit kivágnak. Jelenleg Norvégiában ez a tendencia tapasztalható, sőt, az ültetett erdők mindössze felét termelik csak ki éves szinten, így rejlik még némi tartalék az iparágban. Nagyon nehéz azonban eldönteni, hogy melyik a fontosabb: a fából szigetelőanyagot, építőanyagot vagy éppen bútort készítsenek, esetleg felhasználják energia előállítására.