Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
A brüsszeli döntéshozók előtt az ELI-ALPS pályázati anyaga
Az ELI-ALPS nemzetgazdaságilag kiemelt projekt pályázati anyaga benyújtásra került az Európai Bizottság részére.


Az ELI lézerközpont megvalósítását előkészító projekt II. fázisáról tartott nemrég sajtótájékoztatóval egybekötött konferenciát az ELI-HU Nonprofit Kft. Szegeden, a Rektori Hivatal Dísztermében.

A jelenleg zajló második előkészítési projekt közel kétmilliárd Ft támogatási összegű. A hazai innovációs projektet, annak rendkívüli jelentősége miatt közvetlenül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felügyeli. Mint ismeretes, a szegedi lézeres kutatóközpont a tervek szerint két ütemben, az Európai Unió Strukturális Alapjainak társfinanszírozásával épül.

Az eseményen a projekt előrehaladását, mérföldköveit, tudományos és különleges építészeti vonatkozásait mutatták be a szakemberek.

Az ELI - Extreme Light Infrastructure az európai kutatási infrastruktúrák stratégiai tervében szereplő negyvennégy pán-európai érdekeltségű kutatási nagyberendezés egyike.

Lehrner Lóránt az ELI-HU Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója az ELI-ALPS különleges építészetével kapcsolatban elmondta, hogy az ELI-ALPS épületének tervezésénél alapvető fontosságú volt a rezgésvédelem koncepciójának kialakítása. „Annak érdekében, hogy az egyes célterületeken lévő és a lézercsarnokban lévő berendezések és egymáshoz képest ne mozduljanak el, az egész technológiai elrendezést egy egy méter vastag beton alapszerkezetre helyezzük majd el. Ez az alaplemez egy álpince alapozású beton teknőben lesz, alulról is és oldalról is rugalmas, speciális, rezgésvédelmi célokra kialakított parafából készült ágyazattal megtámasztva, hogy védje az alaplemezt a talaj felől érkező rezgések okozta deformálódástól. A berendezések alapozásának ugyanis mechanikailag annyira stabilnak kell lennie, hogy a lézer nyaláb oldalirányú elmozdulása száz méter terjedést követően kilencvenkilenc százalék valószínűséggel ötven mikrométernél kisebb legyen." - tette hozzá az ügyvezető.

A konferencián Dr. Tölgyesi Viktória, az ELI-HU Nonprofit Kft. EU koordinációs igazgatója elmondta, hogy a projekt jövőjének szempontjából rendkívül fontos állomás volt az egy hónappal ezelőtti kormánydöntés. „Az idén áprilisban meghozott kormánydöntés értelmében a jövőbeli tervekhez és a projekt megvalósításához szükséges támogatási kérelem Európai Bizottság részére történő benyújtása megtörtént, így a nagypályázati anyag jelenleg a brüsszeli döntéshozók előtt van. Ezzel párhuzamosan a tervek szerint folytatódik tovább a beruházási szakaszra történő felkészülés, amelynek során kiemelt hangsúlyt fektetünk a humánerőforrásfejlesztésre is, a világon egyedülálló ELI beruházás megvalósításánál ugyanis szükség lesz további fizikusokra, biológusokra, vezető mérnökökre, gépész- és villamosmérnökökre, mechatronikai mérnökökre, mérnök infomatikusokra, továbbá szakmunkás valamint technikus kollégákra egyaránt" - tájékoztatott dr. Tölgyesi Viktória.

Az ELI-ALPS (Extreme Light Infrastructure Attosecond Light Purse Source) projekt célja egy lézereken alapuló, egyedülálló európai kutatóintézet létrehozása, amelyben mind a lézerimpulzusok, mind pedig a segítségükkel előállított további fényforrások a nemzetközi kutatók rendelkezésére állnak. A szegedi intézet a világ legnagyobb csúcsintenzitású impulzusait előállító intézmények közül kitűnik az egy másodperc alatt előállított legtöbb, és egyúttal időben legrövidebb impulzusaival. A berendezés várhatóan nemcsak az ultragyors fizikai alapfolyamatok, de a biológiai-, orvosi- és anyagtudományok terén is kiemelkedő kutatási eredmények elérését teszi elérhetővé.

Az ELI lézeres kutatóközpont a tervek szerint 2015-re épül fel. Eddigre már elkészül a lézertechnológia beépítésének egy része is és indulhat a kutatói munka. A nemzetközi kutató és tudós csoport munkáját segíti, hogy a lézertechnológia fejlesztése tovább folytatódik egészen 2018-ig, ezzel is megteremtve a lehetőséget a nemzetközi jelentőségű kutatási eredmények megalapozására.