Ezzel összefüggésben a megkérdezettek kilencvenhat százaléka gondolja úgy, hogy az ötvenöt évesnél idősebbek nehezen találnak új állást, és kilencven százalék szerint a nyugdíj előtt állóknak gyakran kell elvállalniuk a végzettségüknél alacsonyabb szintű munkát. „A kutatás alapján a magyar fiataloknak is gondot jelent az elhelyezkedés, de a válaszadók az ötvenöt évesnél idősebbek helyzetét még a pályakezdőkénél is borúsabbnak látják" - tette hozzá Baja Sándor, a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója.
A válaszadók véleményét igazolják a munkaerő-piaci statisztikák is: az Eurostat adatai szerint 2013 első negyedévében az ötvenöt év feletti álláskeresőknél ötvenkét százalékos volt a hosszú távú munkanélküliség, míg a fiataloknál csak huszonnyolc százalékos. „A teljes munkanélküliség jóval nagyobb a fiatalok körében, így a negyvennégyezer idősebb munkavállalóval szemben kilencvenkétezer pályakezdő keres jelenleg is munkát - árnyalta a képet Baja Sándor. - Kétségtelen ugyanakkor, hogy a fiatalok a rugalmasságuknak köszönhetően könnyebben és gyorsabban találnak állást."
Az idősebbek számára a nagyobb tapasztalat jelenthetne előnyt, de a Randstad Workmonitor adatai alapján a megkérdezettek 64 százaléka szerint a fiataloktól is elvárják a vállalatok a munkatapasztalatot a megfelelő végzettség mellett. „A munkaadóknak nem papír kell, hanem használható tudás, bármilyen korú álláskeresőt alkalmaznak végül. Ezért a fiataloknak a gyakorlatorientált képzésekre és a valóban szakmai tudást biztosító gyakornoki programokra érdemes koncentrálniuk, az idősebb munkavállalóknak pedig folyamatosan frissíteniük kell ismereteiket" - magyarázta a Randstad Hungary ügyvezető igazgatója.