Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Innováció
Innováció
Szemétből villanyt és meleget
Új biogázkazánt helyeztek üzembe Miskolcon
A miskolci polgármester Káli Sándor helyezte üzembe január 27-én ünnepélyes körülmények között azt a biogáz égetésére alkalmas, korszerű égővel felszerelt kazánt, amelyet a Miskolci Hőszolgáltató Kft. 197 millió forint vissza nem térítendő támogatással épített két ütemben az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezetvédelem és Energia Operatív program keretében adja hírül a Nemzeti Fejlesztési ügynökség.


Már a kilencvenes években komoly problémát jelentett Miskolc város és a környező települések kommunális hulladékának szakszerű elhelyezése. 2006. június 1-jén Miskolcon, a Bogáncs úton bezárt Magyarország legnagyobb kommunális hulladéktelepe, ezt követően - még 2006-ban - uniós támogatással rekultiválták. A lezárt felszín alatt a szerves anyagok bomlásából biogáz keletkezett, melynek felhasználása mind környezetvédelmi, mind gazdaságossági szempontból előnyös. A város 2008 tavaszán a keletkező biogáz hasznosítására pályázati pénzt nyert, s így a beruházás közel 40%-át az Európai Unió finanszírozza.
A beruházás két ütemben valósult meg. Az első ütemben 2050 méter gázvezeték kiépítése után, a Hejőcsabai lakótelep fűtőművében telepítették a biogáz kazánt, majd a projekt második ütemében a jelenlegi rendszer kiegészül egy villamos-energiatermelésre alkalmas gázmotorral, és a továbbiakban a gázmotorral termelt hőenergia hasznosul a távhőszolgáltatásban.
A Hejőcsabai lakótelepen élők körében készített felmérés szerint környezetvédelmi szempontból a lakosság 93%-a, míg a földgáz felhasználás csökkentése szempontjából 100%-a tartotta fontosnak a biogáz felhasználását a távhőszolgáltatásban.
A biogáz energia felhasználásának elsődleges célja, a földgáz energiától való függőség csökkentése, valamint, hogy az olcsó, természeti környezetben megtalálható energia a lakosság életkörülményeit javítsa. A zöldenergia minél nagyobb arányú hasznosítása kedvezően járul hozzá a tisztább és egészségesebb lakókörnyezethez.