Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Pénzügyeink
Pénzügyeink
Biztos-e a biztos hozam?
Az előző cikkeinkben arról írtunk, hogy tudatosan gondolkodva nemcsak spórolhatunk, hanem növelni is tudjuk vagyonunkat illetve megmutattuk, illetve hogy mire kell figyelnünk, ha úgy döntünk, hogy bankban kötjük le a pénzünket. Most megvizsgáljuk, hogyan adhatunk kölcsön a legnagyobb s egyben legbiztosabban fizető adósnak, az államnak.

Ebben a cikkben az állam által kibocsátott kötvényekről, mint befektetetési formákról fogunk beszélni, és egyelőre figyelmen kívül hagyjuk a vállalatok által kibocsátott kötvényeket.Mielőtt rátérnénk eme befektetési lehetőség kifejtésére, egy fontos aranyszabályt szeretnénk megemlíteni, amely bármilyen befektetésre igaz: kockázat nélkül nem érhetünk el hosszú távon magas hozamot.

Általánosságban elmondható, hogy ahhoz, hogy magas hozamot érjünk el, magas kockázatot is kell vállalnunk. A piac automatizmusai alakítják ki ezeket az alaptörvényeket.
Jó példát szolgáltat erre az államkötvény és a részvény. Az államkötvény, ha a futamidő lejáratáig tartjuk, normális piaci körülmények között az egyik legbiztonságosabb befektetés, de alacsonyabb hozamot eredményez, míg a kockázatosabbnak tekintett részvényekkel (amelyekkel akár teljes vagyonunkat is elveszíthetjük) jóval többet kereshetünk.

Az állampapír alacsony kockázatú, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, melyet a magyar állam a költségvetési hiány és államadósság finanszírozására bocsát ki. Azzal, hogy állampapírt veszünk, tulajdonképpen egy megadott kamaton hitelt nyújtunk az államnak. A hitel összegének illetve a kamatok visszafizetésére az állam vállal garanciát.

Mi a különbség az állampapír két fajtája, a diszkontkincstárjegy és az államkötvény között? Ugyanúgy lehet kereskedni velük, mint a részvényekkel?

A diszkontkincstárjegy egy évnél rövidebb lejárati idejű diszkonttal kibocsátott értékpapír. A diszkontkincstárjegy jellemzően lehet 3, 6 illetve 12 hónapos futamidejű.

Figyeljünk oda arra, hogy akárcsak a banki lekötött betéteknél, amelyről az előző számban írtunk, ebben az esetben is évesítve adják meg a kamatot.

A Magyar Államkötvény ezzel szemben egy évnél hosszabb futamidejű, kamatozó állampapír. Jelenleg négyféle, 3, 5, 10 és 15 éves futamidővel kerülnek értékesítésre. A 2002-től kibocsátásra kerülő államkötvények évente fizetnek kamatot.

Más a helyzet, hogyha a kötvényt nem tudjuk, vagy nem akarjuk lejáratig tartani, ha olyan élethelyzetünk adódik, hogy sürgősen pénzre van szükségünk. Az állampapírokat folyamatosan értékelik, kereskednek vele, változó árfolyamuk van, mely lehet magasabb, de alacsonyabb is, mint a feltüntetett névérték. Ezt nem érzékeljük akkor, ha kötvényt a lejáratáig tartjuk, de ha előbb el szeretnénk adni, akkor csak az aktuális árfolyamon tudjuk.

A kockázatot úgyis csökkenteni tudjuk, ha diverzifikálunk, tehát különböző befektetési lehetőségeket választunk és nemcsak egy pénzintézetnél, vagyonkezelőnél helyezzük el a vagyonunkat, hanem megosztjuk azt több szakemberi gárda között, professzionális befektetési csapatra támaszkodunk.

A cikk a támogatásával jött létre.