Anno
Mi történt anno március 18-án?
Ezen a napon született Budán 1748-ban Kiss József vízépítő mérnök. Miután a bécsi hadmérnöki akadémián befejezte tanulmányait, hidászként teljesített katonai szolgálatot, majd polgári pályán, kamarai mérnökként a pozsonyi Duna-szakaszon, később a bécsi kamarai kerületben működött. Sikeres szabályozási munkálatokat vezetett a Duna Dévény és Komárom közti, majd mohácsi szakaszán.
A bácskai mocsarak lecsapolására szolgáló vízrendezési tevékenységét elismerve 1788-ban kamarai igazgató mérnöknek nevezték ki Zomborba. Felismerte, hogy a Duna és a Tisza közötti jókora szintkülönbség hasznosításában nagy lehetőség rejlik, s fivérével, Kiss Gáborral (1751-1800) tervet készített a két folyót Monostorszeg és Bácsföldvár között összekötő lecsapoló- és hajózócsatorna megépítésére, amely a Duna egy feltételezett ősmedrét követi.
A csatorna kivitelezésére - Kempelen Farkas pártoló véleménye alapján - engedélyt kaptak az uralkodótól. 1792-ben részvénytársaságot alapítottak Ferenc-csatornai kir. szabad hajózási társaság néven. Kiss József irányításával 1793-ban kezdték meg a munkálatokat. 1797-ben a csatorna már Sztapárig hajózható volt, ám ekkor a vezetőség a munka befejezésével az akkori építési főigazgatót, Heppe Szaniszlót bízta meg. A Ferenc-csatorna kivitelezési munkálatai 1801. június végére készültek el, és 1802-ben adták át a forgalomnak. A csatornán át 227 kilométerrel rövidebb vízi úton jutott el az erdélyi só és a bánsági gabona az északnyugati piacokra, s ez nagyban hozzájárult a Bánság (Temesköz) és Bácska gazdasági fellendüléséhez.
A Kiss fivérek elszegényedve haltak meg; Kiss József 1813. március 13-án hunyt el Zomboron. Hagyatékát az Országos Széchényi Könyvtár kézirattára őrzi.