Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Pénzügyeink
Pénzügyeink
Válságban részvényt?
Gyakran hallható, hogy az elmúlt évtizedek legnagyobb válságát éljük. Megijeszt bennünket, hiszen a válság sajnos sosem jelent jót. A rendszerváltás óta csak egy nagy válság volt, ami az egész világra kiterjedt (a távol keleti és orosz pénzügyi válság csak a fejlődő világban jelentkezett), az ezredfordulót követő ún. „dot.com" lufi kipukkadása.

Akkor elsősorban az internetszektorba vetett féktelen hitet törte meg a válság. Most azonban, a mezőgazdaságtól, az ingatlanokon, nyersanyagokon keresztül, a legkülönfélébb ipari szektorokig minden érintett. Tehát azt, hogy milyen is egy hosszú hónapokig tartó rossz gazdasági környezet, csak most tapasztaljuk.

A nemzetközi válságot tetézi a régióban az egyik legrosszabb, magyar gazdasági helyzet. Sokan államcsődről beszélnek. Mi azt gondoljuk, hogy az államcsődnek (vajon mit is jelent ez a szó?!) a valószínűsége nagyon kicsi. Az ország tartalékai kellően elegendőek ahhoz, hogy egy-másfél évig a hitelek visszafizetése megoldott legyen.

Visszatérve a nemzetközi válságra, amitől mi sem tudjuk függetleníteni magunkat: e sorok írásakor a fejlett nyugati világ részvénybefektetői 1996-os (!), tizenkét éve látott szinten vannak.

Ebben a helyzetben sokan felteszik a kérdést, szabad-e, érdemes-e folytatni, vagy inkább menekítsem a pénzem más devizába (euróba, dollárba) és csökkentsem a részvények és egyéb kockázatos papírok arányát?

A legfontosabb kérdés mégis az időtáv. Annak, akinek van legalább öt-tíz éve, nem javasoljuk, hogy a részvénybefektetéseit felszámolja. Sőt halkan, bármily furcsán hangzik, a részvények vásárlását tartjuk jobb megoldásnak.
Még egyszer: a legfontosabb az időtáv. Ha a megtakarításaink, befektetéseink hosszú időre szólnak, akkor a kockázatvállalásnak van eredménye.

Hogy ez mennyire így van, azt az is alátámasztja, hogy a brit és amerikai részvénypiacon, mindössze két kivétellel, minden tízéves periódusban a részvénybefektetések minden más befektetésnél jobb eredménnyel jártak. A kivétel az 1930-as nagy gazdasági válság volt, illetve a 1970-es évek, amikor a részvény és kötvényhozamok fej-fej mellett voltak.

Pedig recessziós időszak sokkal több volt.

Az említett hosszú távú vizsgálódásnak van még egy következtetése. A válságokat követő években a részvények által elért teljesítmény kétszámjegyű átlagos hozamokat eredményezett. Ez annak a következménye, hogy a válságokban a befektetők részben szabadulni akarnak (félelemből) a részvényeiktől, sokan kénytelenek eladni őket (mert hitelből vásárolták) és emiatt az árak sokkal jobban esnek, mint amit a vállalatok értéke indokolna.

A következő ábra arra hívja fel a figyelmet, hogy amennyiben a múltbeli összes válságot, recessziós időszakot figyelembe vesszük, és azt feltételezzük, hogy ebből a helyzetből is kikerülnek a vállalatok a múltbeliekhez hasonlóan, akkor ebből következően az előttünk álló tíz évben a részvényektől elvárható befektetés évi átlagban 10 százalék fölötti hozamot kellene, hogy eredményezzen (ennyire olcsók a részvények?).

A félelem nagy úr. Olyannyira nagy, hogy még a tradicionálisan sok részvény fölött rendelkező angolszászok is tömegesen adták el részvényeiket a válságokban. Most is ez történik. A hosszú távú nyertesek pedig mindig azok voltak, akik „maradtak".

Nem gondoljuk azt, hogy a mostani árszinteken vásárolt részvényeken „azonnal és könnyen lehet keresni", az azonban szilárd meggyőződésünk, hogy az egyre olcsóbban vásárolt részvények nagyon-nagyon jó befektetések.
Ehhez azonban arra is szükség lenne, hogy ne negyedévente, vagy évente mondjunk ítéletet a részvénybefektetéseink fölött, hanem lehetőség szerint három, ötévente, vagy tízévente. Tudom, hogy ezt a legnehezebb megtenni. Előretekintve ez az időtáv nagyon hosszú, csak visszatekintve mondjuk, hogy hamar elrepült...

Példaként álljon itt a Concorde 2000 Befektetési Alap portfóliója:

Ha megvizsgáljuk, hogy a válságokban vásárolt részvények mennyi idő alatt fordulnak termőre ezekhez korántsem kellett tíz év (itt azt feltételeztük, hogy az esésben végig és egyenletesen vásároltuk volna):

Tudom, hogy nagyon eretnek gondolatnak hangzik mindez egy válság kellős közepén, amikor ezrek veszítik el munkahelyüket, kilátástalanság övezi a közeljövőt, a bizonytalanság nagyobb, mint valaha, s mi a részvénybefektetések mellett érvelünk. Pedig higgyék el, nem önigazolás ez a részéről, hanem racionalitás.