Anno
Mi történt anno március 30-án?
Egy évvel ezelőtt 2008. március 30-án vasárnap 0:00-kor a Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia valamint a schengeni rendszer korábbi 15 állama közötti repülőtéri határellenőrzések megszűnésével lezárul a bővítési folyamat.
Miután 2007. december 21-én megszűnt a szárazföldi és a vízi határellenőrzés, 2008. március 30-án vasárnap megszűnik a repülőtéri határellenőrzés is a Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia között, valamint ezen országok és a korábbi schengeni tagállamok között.
Erre az időbeli távolságra azért volt szükség, hogy a légi határellenőrzések megszűnésének időpontja egybeessen a repülőtéri menetrendekre félévente történő áttéréssel, ami lehetővé teszi az érintett EU-repülőtereken a zökkenőmentes alkalmazkodást.
Az utasok most már egyéb formalitások nélkül repülhetnek a kibővített schengeni térségen belül a repülőterek között. Ez pozitív hatással jár, csökkenti a sorban állást és megkönnyíti az eljárásokat azon uniós polgárok és mások számára, akik a schengeni térségen belül repülnek. A légitársaságok természetesen továbbra is ellenőrzik a személyazonosságot az utasfelvételkor és a beszálláskor. A járatonként elvégzett szokásos biztonsági ellenőrzések utazási céltól függetlenül fennmaradnak.
Az Európai Bizottság alelnöke, Jacques Barrot a következőket nyilatkozta: „A légi határellenőrzés megszüntetése egy páratlan és történelmi jelentőségű siker megvalósításának utolsó lépése: az EU 24 országa között nincs belső határ. A Bizottság elismerését fejezi ki azon tagállamok felé, amelyek a legmodernebb biztonsági rendszereket és „Schengen terminálokat" helyeztek működésbe repülőtereiken. A schengeni térség bővítése jelzi az EU amelletti elkötelezettségét, hogy az EU külső határainak biztonságosabbá tétele mellett megkönnyítse az EU-n belüli és az EU-ba irányuló jogszerű utazást."
Talán mondanunk sem kell, hogy az átállás nem jöhetett volna létre magasan képzett mérnökök és informatikusok nélkül.