Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Innováció
Innováció
Ragasztók a régészetben
A kép illusztráció, nem őskori leletHa eltörünk valamit, összeragaszthatjuk. Ugyanezt már a régiek is megtették. Legfeljebb más - természetes - anyagokat használtak - írta kiváló cikkében Kath Evans és Carl Heron, amelyet a kfki.hu oldalán találtunk.

A régészetben a természetes anyagok kémiáját hívják segítségül, hogy az ásatasok során elõkerülõ, amorf szerves anyagokat jellemezzék, megállapítsák eredetüket, feltérképezzék használatukat. Az analitikai vizsgálatok számos kromatográfiás és spektroszkópiai eljárást használnak. A gázkromatgráfia, majd a gázkromatográfia/tömegspektrometria (GC/MS) alkalmazása például sokféle élelmiszer, az infravörös spektroszkópia többek között a borostyán azonosítására szolgálhat.

Alkalmazások
A régészeti leletek elemzése során kimutattak például növényi és állati eredetû festékeket, növényektõl és rovaroktól származó viaszokat, növényi gyantákat és gyantákból készített kátrányokat.

A régészeket és a laikusokat is régóta foglalkoztatja az egyiptomi mumifikálás mûvészete. Az egyre bonyolultabb analitikai eljárások nyomán mind több olyan anyagról szerzünk tudomást, amelyet a balzsamozáshoz használtak a különbözõ korokban. Egy római periódusból származó egyiptomi múmia GC/MS és tandem gyors atombombázásos tömegspektrometriás vizsgálata kimutatta, hogy balzsamozó folyadékként fenyõgyantát és bitument használtak. A manchesteri múzeum munkatársai egy múmia pólyáját vizsgálták kromatográfiás eljárással, és méhviaszt, bitument, növényi eredetû galbánummézgát és tamarinduszkivonatot mutattak ki. A vizsgálatok szerint a külsõ rétegeket állati eredetû ragasztóval rögzítették, noha a feljegyzések szerint a mumifikáláshoz nem használtak állati eredetû anyagokat.

Számos olyan természetes anyagot elemeztek, amelyek a hajótörtések után fennmaradt roncsokból származnak, mert a szerves anyagokat jobban konzerválja a sós, tengeri környezet, mint a száraz levegõ. Megállapították például, hogy a Kr. e. IV. és a Kr. u. VII. századi, földközi-tengeri roncsokról elõkerült cserépedények bélése és zárótömítése s a hajók szerkezeti faanyagának impregnálószere fenyõszurok. Újabban megpróbálták kideríteni, hogy a szurkot a gyanta hevítésével vagy a fa pirolízisével gyárották-e. Egy edény alján hevítetlen fenyõgyantát találtak, de ez annak a gyantának a maradéka lehetett, amelyet ízesítés miatt kevertek a borhoz.

A délkelet-ázsiai, XV-XVII. századi hajóroncsok vizsgálata arra utal, hogy hevítetlen gyantát szintén használtak tömítésre és impregnálásra. A fõként triterpénekbõl álló gyantát Fourier-transzformációs infravörös spektroszkópiával és GC/MS módszerrel azonosították. Három lezárt edény másfajta gyantát is rejtett. Ez a gyanta feltehetõen a Styrax benzoin fából származott és áruként szállíthatták. Történelmi és néprajzi források szerint fontos illatszer és orvosság volt, és feltehetõen már a XIII. századtól kereskedtek vele.

A Pennsylvaniai Egyetemen többféle roncsolásmentes analitikai módszerrel állapították meg egy bíborfesték eredetét, amelyet Kr. e. XIII. századi, libanoni edények belsejében találtak. Kiderült, hogy az edényekben az a híres antikbíbor volt, amelyet a bíborcsiga váladékából vontak ki. Egyetlen gramm festékhez mintegy tízezer állatot használtak fel.

A neolitikumi kátrány
Egy mocsaras, neolitikumi településrõl, a mai Németország területérõl származó cseréptöredéken, csont- és kõszerszámon fekete vagy barna, amorf, kátrányszerû lerakódást fedeztünk fel. Több mint hetven minta infravörös, gázkromatográfiás és GC/MS-vizsgálata kimutatta, hogy számos lelet pentaciklusos triterpént tartalmaz, és minden oldószeres extraktum legfontosabb komponense a betulin (lup-20(29)-én-3b,28-diol). Ismert, hogy ezek a triterpének a nyírfa (Betula pendula) külsõ kérgében is elõfordulnak. A betulin igen hõálló, ezért nem kizárt, hogy a kéreg pirolizátumában is változatlan formában fordul elõ. A leleteket ismert eredetû kátrányokkal hasonlítottuk össze (többek között olyan anyaggal, amelyet a nyírfa kérgének destruktív desztillációjával nyertek), s az adatok alapján arra lehet következtetni, hogy az õsi kátrány nyírfakéregbõl származik. Ezt az anyagot sokfelé használták az õsi Európában, és több svéd és szlovéniai leleten is kimutatták már. Késõbb, a római birodalom idején és a középkorban is alkalmazták, sõt a mesterséges ragasztók megjelenéséig Európa egyes részein fontos árucikk volt. A nyírfakéreg kátrányon kívül más fakátrányok is elõtûntek a leleteken, az egyik edény belsejében pedig méhviaszt találtunk.

A kátrány felhasználása
Kátránnyal ragasztották meg a törött edényeket, fésûket, ezzel erõsítették a kõszerszámokat fa- vagy agancsnyélre. Nyírfakéreg kátránnyal impregnálták a halász- és vadászhálókat, és a cserépedények lyukacsos falát ugyanúgy zárták le ezzel az anyaggal, mint késõbb az amforákat gyantával és fenyõkátránnyal. A mai Dél-Németország egyik vidékérõl kilenc olyan nyírfakéreg kátránylelet került elõ, amelyben emberi fogak lenyomatai láthatók. A kátrányt a feltételezések szerint rágógumiként használták Európában: komponensei enyhe fertõtlenítõ- és fádalomcsillapító szerként szolgálhattak. A középkorban gyógyszerként ajánlották bõr- és torokbajok orvoslására. Az erdészet a nyírfakérget ma csekély értékû hulladéknak tartja.