Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Oktatás-továbbképzés
Oktatás-továbbképzés
Magyarország negyedik a közép-európai Talent-index felmérésen
Egy helyet lépett előre és a negyedik a Közép-Európára vonatkozó rangsorban Magyarország a Talent-index felmérésen. A kutatás 13 közép-európai országot 44, eltérő módon súlyozott, hét fő kategóriába sorolt gazdasági, társadalmi, munkaerő-piaci és oktatási kritérium alapján rangsorolja - számolt be az edupress.hu.

A Heidrick & Struggles tanácsadó cég és az Economy Intelligence Unittal közösen 2007-ben egy világszerte harminc országot magában foglaló felmérés sorozatot indított az egyes országok tehetséges menedzser és szakember potenciáljára fókuszálva. A felmérés a Talent-index nevet kapta. A globális listát három regionális, köztük a közép-európai felmérés követte, amely 13 országot, köztük Magyarországot vizsgálta. Az index a 2007-es adatokból kiindulva azt mutatja meg, hogy 2012-ben az egyes országok várhatóan mit tesznek a tehetséges szakemberek, vezetők nevelése és megtartása terén, ezért többek közt az általános és a felsőoktatás mellett a kutatásra és fejlesztésre szánt források GDP-arányos részét, az üzleti képzés színvonalát, a munkavállalók nyelvi képességeit, a tőkevonzó képességet, a GDP-növekedést, a munkaerőpiac mobilitását, összesen 44, eltérő módon súlyozott kritérium alapján vizsgálja, s az országokat ez alapján állítja sorrendbe. A kutatás során vizsgálták a dinamikus gazdasági fejlődést, a menedzsment színvonalat, a demográfiai változásokat, a köz-és felsőoktatás és az üzleti képzés színvonalát, a tehetség-kibontakozás feltételeit, a mobilitás és munkaerőpiac nyitottságát, az országok tőkevonzó és tehetségvonzó képességét.

Az összesített rangsorban a gazdasági krízis által lényegesen jobban sújtott Magyarország a Visegrádi-országokkal együtt az élmezőnyben, az első harmadban található, ugyanakkor az index hét alterületének némelyikében csak a rangsorok végén marad.

A közoktatást vizsgálva Ukrajna mutatja a legnagyobb fejlődést: az általános- és középiskolákat vizsgálva keleti szomszédunk a 2007-es becsléshez képest három helyet előrelépve a harmadik helyen áll és lehagyja nem csupán a magyarokat (5. hely), hanem az osztrákokat is (4. hely).
A felsőoktatás és az üzleti képzés színvonalát tekintve Magyarország egy helyet előrelépve az ötödik az ezen képzések színvonalát rangsoroló alfejezetben, ez azonban csak annak köszönhető, hogy Ukrajna várhatóan GDP-arányosan kevesebbet költ majd felsőoktatásra. A felsőoktatás terén Oroszország a listavezető: ezt az előkelő helyet az ország jórészt a sok, nemzetközileg is akkreditált egyetemnek és üzleti iskolának köszönheti. A népességhez mérten legtöbbet Ausztria költ a felsőoktatásra, ugyanakkor náluk az egyik legalacsonyabb az egyetemekre, üzleti iskolákba beiratkozottak száma, de az ország így is a második helyen áll.

A tehetség-kibontakozás feltételeinek megteremtésében Magyarország két helyet lépett előre és a negyedik helyen áll, Szlovákia viszont három helyet esve csupán a hetedik, mivel náluk jelentősen csökkenni fog a műszaki és tudományos végzettségűek száma. A listát magabiztosan vezeti Ausztria: a felmérés szerint nyugati szomszédunk költi a legtöbbet kutatásra és fejlesztésre, szabályozott a munkaerőpiac, jól képzettek a szakemberek, de a szellemi tulajdon védelme érdekében is az osztrákok teszik a legtöbbet.

A mobilitás és munkaerőpiac nyitottságát illetően Szlovákia többek közt azért került az első helyre, mivel jelentős információs csatornát nyitva, illetve kapcsolati tőkét felhalmozva a népességhez mérten várhatóan tőlük folytatnak a legtöbben tanulmányokat külföldi egyetemeken. Ausztria annak köszönheti második helyét, hogy az osztrák egyetemeken a 13 régiós ország átlagánál nyolcszor több tengerentúli vendéghallgató folytat tanulmányokat. Nem meglepő, hogy nyitott kereskedelmének és több nyelven beszélő munkaerejének köszönhetően Szlovénia öt helyet javítva a 6., míg Magyarország az idegennyelv-ismeret alacsony arányának, és a nemzetközi kereskedelemben betöltött csökkenő szerepének köszönhetően három helyet esve csak a 8.