Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Oktatás-továbbképzés
Oktatás-továbbképzés
Idegen nyelvben gyengék a gépészmérnök-gólyák
Egyre népszerűbb a gépészmérnök alapszak, idén már az előkelő hetedik helyet foglalja el az elsőhelyes jelentkezők preferenciái alapján készített listán. A szakra jelentkezők intézményválasztása viszonylag kiegyensúlyozott, a képzést meghirdető 12 egyetem és főiskola között nincsenek szakadékszerű eltérések. A jelentkezők 96 százaléka férfi és 77 százaléka semmilyen nyelvvizsgával nem rendelkezik - számol ne az edupress.hu az Educatio Nonprofit Kft. legfrissebb elemzéséről.

Egyre népszerűbb a gépészmérnök képzés. A szak az elmúlt években szépen araszol felfelé az alapszakok népszerűségi listáján, idén a 40 százalékos jelentkezői létszámnövekedésének köszönhetően már a hetedik legkeresettebb képzés a nappali munkarenden, első helyen megjelölt szakokat összegző lajstromban. Gépészmérnököket 12 hazai intézmény képez, és bár a legkeresettebb közülük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a többi képzőhelynek is marad szép számmal jelentkező. A BME az elsőhelyes jelentkezők egynegyedét vonzotta idén, ami kiegyensúlyozott jelentkezői érdeklődésre utal a gépészmérnök képzés piacán, hiszen a többi 11 egyetem és főiskola között is csak finom eltérések mutatkoznak. Talán a Budapesti Műszaki Főiskola és a győri Széchenyi István Egyetem lóg ki a sorból, előbbi a jelentkezők 14, utóbbi 11 százalékát nyerte meg. A bolognai képzéssel eltűnő duális felsőoktatási rendszer szereplői között is arányos a megoszlás, a BME-t ugyanis a műszaki főiskola követi és a 12 intézményt számláló listán nyolc egyetem mellett négy főiskola is helyet kap.

A gépészmérnök képzés mind a munkarendet megjelölőket, mind a finanszírozási formát választókat illetően az összejelentkezői, általános tendenciához illeszkedik. Vagyis, a gépészmérnök képzést első helyen megjelölők háromnegyede, 76 százaléka kíván nappali munkarendben továbbtanulni, valamint 86 százalékuk az államilag támogatott finanszírozási formát jelölte meg első helyen.
Kisebb eltérést mutat az általános tendenciától a képzés a jelentkezők korösszetételét illetően. A gépészmérnöknek készülők 41 százaléka 18-19 éves, tehát a frissen vagy egy éve érettségizett korosztályból kerül ki, míg az összejelentkezők körében ez az arány csak 35 százalék. Az összejelentkezői illetve a szakos elemzéseket összevetve az is látszik, a 20-22 éves jelentkezői korosztály a gépészmérnök szak esetében felülreprezentáltabb, ám ahogy haladunk felfelé a korosztályos lépcsőn, egyre kevesebb gépészmérnöknek készülő pályázót találunk az általános adatokhoz képest.

A felvételizők 96 százaléka férfi. Eszerint a gépészmérnök képzés erősíti a férfi arányokat a felsőoktatásban, amit egyébként gyengén alul reprezentált. A többi jelentkező között a nők aránya 58 százalék. Az átlagnál magasabb mértékben rendelkeznek már valamilyen szakképesítéssel a gépészmérnök szakra jelentkezők, 51 százalékuk valamilyen szakmát adó szakközépiskolában, vagy technikus végzettséget nyújtó intézményben tanult. Alacsonyabb a gimnáziumi érettségivel rendelkező jelentkezők aránya, ami a legnépszerűbb alapszakokat összegző listán szereplő helyezettek között ritka.

Eltérés továbbá az általános jelentkezői mutatókhoz képest a nyelvvizsgával rendelkezők aránya. A gépészmérnök szakot első helyen megjelölők csaknem 77 százaléka semmilyen nyelvvizsgával nem rendelkezik, míg ez az általános jellemzőket vizsgálva 61 százalék.