Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A világválság drágíthatja a miskolci fűtőerőmű megvételét
Kérdőjelek a vétel körül
A Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. és a miskolci önkormányzat október 14-én aláírta azt a szerződést, amely alapján a város tulajdonába kerülhet a miskolci hőerőmű. A közel 50 megawatt teljesítményű kombinált ciklusú, több mint 16 milliárd forintos beruházással elkészült erőművet tavaly decemberben adták át. Nem sokkal ezután a többségi tulajdonos MVM eladásra kínálta fel a létesítményt működtető kft.-ben birtokolt 99,6 százalékos tulajdonrészét. Az önkormányzattal történt  megállapodás akkor válik végérvényessé, ha azt az MVM november elejére tervezett közgyűlése jóváhagyja. A vételt nehezítheti, hogy a vételárat Miskolc hitelfelvétellel biztosítaná, amit jelentősen megdrágíthat a  mostani hitelválság.

A város önkormányzata kisebbségi tulajdonosként élni kívánt elővásárlási jogával, ám az MVM akkori álláspontja szerint kicsúsztak a 4,2 milliárd forintos vételárról szóló bankgarancia benyújtására szabott határidőből. Így a többségi tulajdonos azzal az Elmib Zrt.-vel erősítette meg az adásvételi szerződést, amellyel eredetileg tavaly év végén már megegyezett az erőmű eladásáról. A vevő azonban a múlt héten bejelentette: mivel az önkormányzattal folytatott tárgyalásaik nem vezettek eredményre, ráadásul az adásvételt a város a bíróságon is megtámadta, eláll a szerződéstől.

A most aláírt megállapodás akkor válik végérvényessé, ha azt az MVM november elejére tervezett közgyűlése jóváhagyja. A vásárláshoz szükséges pénzt Miskolc hitelfelvétellel biztosítaná. Persze ebben a hitelkörnyezetben novemberig semmiképpen nem esélyes, valószínűleg később sem vagy csak igen-igen magas kamatprémiummal.Az erőmű gazdálkodását ezenkívül egy tízmilliárd forint körüli fejlesztési hitel is terheli. Az erőmű az áramtermelés mellett Miskolc 32 ezer lakásában élő százezer ember távfűtését is ellátja.





A Tatár úti Fűtőmű a miskolci távhőellátó rendszer legnagyobb hőtermelő létesítménye, mely ellátja hőenergiával a Győri kapui, Belvárosi és Avasi távhő rendszerek összes felhasználóját. A Fűtőműben 4 db forróvíz kazán és 2 db gőzkazán biztosítja a szükséges hő előállítását, melyben 2003. évtől az új, MVM Rt. által létesített 20 MW teljesítményű gázmotoros erőmű is részt vesz a MIHŐ Kft. és az MVM Rt. között létrejött hosszútávú megállapodás alapján. Ez a korszerű, energetikailag rendkívül jó hatásfokú létesítmény a Miskolci Fűtőerőmű Kft. kezelésében van ,de a tényleges operatív üzemeltetést üzleti alapon a MIHŐ Kft. személyzete végzi.

A Fűtőmű az 1970-es években épült meg 2 szakaszban, a város új lakótelepeinek megépülésével párhuzamosan. Üzemeltetését kezdetben a kohászati művek (LKM) energia részlege látta el, majd többszöri tulajdonos váltást követően 2002-ben a Miskolci Hőszolgáltató Kft.-be olvadt. A létesítményben az elmúlt 15 évben jelentős fejlesztések és rekonstruciók valósultak meg, melynek révén jelentősen javult energetikai hatásfoka és műszaki színvonala, üzembiztonsága. Ezek közül az alábbiak emelhetők ki:
• Kazánok tüzelőrendszereinek és vezérlésének korszerűsítése
• Változó tömegáramú üzemvitel megvalósítása
• Számítógépes üzemfelügyelet kialakítása
• Saját vízkivételi és vízelőkészítő rendszer építése
• Kazánok és kémények felújítása


A Fűtőmű eredetileg vegyes tüzelésre (földgáz + fűtőolaj) létesült, de az elmúlt 10 évben a fűtőolaj tüzelést szüneteltettük, ami által jelentősen csökkent a kazánok káros-anyag kibocsátása. 2004 évtől a légszennyező anyag emissziót folyamatos mérő berendezések követik nyomon. A mérési adatok szerint a szennyező anyag(nitogén oxid) kibocsátás jóval a megengedett érték alatt van.