Anno
Mi történt anno augusztus 31-én?
Ezen a napon hunyt el 1991-ben Miskolcon Dr.Szabó Gyula tanár, amatőrcsillagász, a miskolci Uránia Csillagvizsgáló, valamint a Mesterségeshold-követő állomás vezetője. Szabó Gyula 1914. június 7-én született a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Gacsályon. 1937-ben a debreceni Tisza István Tudományegyetemen földrajz-történelem szakos tanári diplomát szerzett. 1963-ban a szegedi Tudományegyetemen Summa Cum Laude minősítéssel védte meg a barlangok mikroklímájáról írt doktori disszertációját.
Kezdetben tanfelügyelő volt, majd 1945-től 1967-ig a Kilián György Gimnáziumnak (a mai Diósgyőri Gimnázium) volt szaktanára. Csillagászati tevékenységét egy kis lencsés távcsővel kezdte, amellyel bemutatásokat is tartott. A Kilián Gimnázium építése során az iskola udvarán egy kis csillagdát is felépítettek, a tanári karral és az ifjúság segítségével. A csillagdában 1952-62 között tanítványaival rendszeres napfizikai méréseket végzett; az intézmény az MTA debreceni Napfizikai Obszervatóriumának kihelyezett állomása volt, mellé Meteorológiai Állomás is telepítettek. A csapadék mérési programot kiterjesztette a légköri szennyezés mérésére - különös tekintettel az ipari területekre - és a barlangok klimatikus viszonyainak vizsgálatára is.
Már 1946-ban megszervezte a miskolci Kilián Gimnázium csillagászati szakkörét, ennek keretében egy különálló Bemutató Csillagvizsgálót rendezett be. Utóbb a miskolci Városi Tanács és a helyi TIT szervezet támogatásával nagyobb szabású csillagvizsgálót épített ki a Kilián-lakótelep egyik toronyházán. (A csillagvizsgáló 1991 szeptemberében Kincstári Vagyon Ügynökség tulajdonába került és működése (átmenetileg?) megszűnt.) Az ismeretterjesztő munka mellett rendszeres napfolt észlelést végzett az MTA Napfizikai obszervatóriuma számára, majd megindította az ország legjobban működő műholdkövető állomásának munkáját (1974-ig működött), 1969-71 között részt vett a Nemzetközi Holdészlelő Hálózat "Időszakos Hold-jelenség (LTP) Megfigyelő Programjá"-ban. Sokat foglalkozott meteorológiával is, e tárgykörből doktorált. Az általa vezetett Uránia Bemutató Csillagvizsgálóból több jó képességű fiatal csillagász került ki. Írásai a helyi lapokban és folyóiratokban jelentek meg.
Szakmai megbecsülését jelzi, hogy vezetőségi tagja volt az 1964-ben Miskolcon megalakult Csillagászat Baráti Körének, választmányi tagja a Magyar Meteorológiai Társaságnak, tagja a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatnak, a Magyar Asztronautikai Társaságnak és a Magyar Földrajzi Társaságnak. 100 kisebb-nagyobb publikáció szerzője, szputnyikmegfigyeléseit évkönyvekben jelentette meg.
Budapesten az Óbudai temetőben helyezték örök nyugalomra.