Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Innováció
Innováció
OECD országtanulmány a magyar nemzeti innovációs rendszerről
Az OECD Tudomány- és Technológiapolitikai Bizottsága elemző ország tanulmányát a magyar innovációs rendszerről a világ egyik legelismertebb nemzetközi intézményének a témával foglalkozó kiváló szakemberei készítették el. Az OECD tanulmány (OECD Reviews of Innovation Policy - Hungary) célja, hogy független, átfogó elemzés alapján értékelje a magyar innovációs rendszer teljesítményét, és annak javításához javaslatokat dolgozzon ki a kormányzati politika és az innovációs rendszer szereplői számára.

Az OECD által idén elkészített ország tanulmány kiemelten fókuszál a vállalati innovációs képességek és kapacitások növelésének ösztönzésére, a tudás és a K+F eredmények hatékony hasznosítására. Ez a pártatlan OECD innovációs országtanulmány nagyon jó elemző alap és stratégiai iránytű a magyar kormány számára az  innovációvezérelt és a tudásalapú gazdaság kiépítéséhez.

A tanulmány készítői kiemelik az ország eddigi, a kutatás-fejlesztés terén elért eredményeit, amelyek elősegítették Magyarország gazdasági fejlődését és integrálódását az Európai Unióba.

  • Magyarországnak sikerült létrehoznia a K+F szféra fejlesztéséhez szükséges intézményi hálót és a jogszabályi, stratégiai kereteket.
  • A magyar tudomány átlagos teljesítménye nemzetközi összehasonlításban jó, néhány területen (pl. fizika, matematika, biológia, kémia, klinikai orvostudomány és mérnöki tudományok) kiemelkedő eredményeket ér el.
  • A magyar kormány az innováció támogatását prioritásként kezeli és azt fontos szakpolitikai dokumentumokban rögzítette.

Az innovációs országtanulmány készítői az elért magyar  K+F és innovációs  eredményekre építve és egyben a hiányosságokat is  figyelembe véve, megfogalmazták javaslataikat is   a magyar  gazdaság további  fejlődésének  és növekedésének   elősegítéséhez.

  1. Az innováció ösztönzése a vállalati szektorban
    • Erősíteni kell a vállalkozások ( különösen a kkv-k) innovációs kapacitásait  és az innovációs tevékenységüket, elősegítve az új tudáshoz és technológiához való hozzáférésüket.
    • Erősíteni kell a vállalkozások és a kutatói szféra együttműködését, a hazai kkv-k és a nagyvállalatok stratégiai partnerségét, elősegítve ezzel az innovációs központok, a beszállítói hálózatok és a klaszterek kiépítését. Csökkenteni kell a K+F és innováció területén is a regionális különbségeket.
    • Meg kell őrizni a közfinanszírozás fenntarthatóságát a nemzeti innovációban, erősíteni a dinamikus magán- és közfinanszírozású befektetéseket az innovációban.
  2. A reformok folytatása a közfinanszírozású kutatásokban
    • A reformok felgyorsításával elő kell segíteni a közfinanszírozású kutatás területén a kritikus tömeg, a kiválóság és a relevancia elérését, érvényesíteni kell a stratégiai megközelítést, az intézményi funkciók szétválasztását, valamint a teljesítmény és hasznosítás elvét.
    • Növelni kell a pályázati támogatást az alapkutatásban.
    • Magyarországnak törekednie kell a K+F nemzetközivé válásából származó előnyök maximalizálására.
  3. A tudomány-, technológia- és innováció emberi erőforrás alapjának megerősítése
    • Növelni kell a természettudományi és műszaki diplomások arányát, erősíteni kell a vállalati képzést és a szakképzést.
    • Szigorúbb minőségi feltételek alkalmazása a felsőoktatási intézmények akkreditációjában, az oktatásban. Vonzóvá kell tenni a fiatalok számára a kutatás-fejlesztés és az innováció területét.
    • Elő kell segíteni mind a hazai mind a nemzetközi kutatói mobilitást.
  4. A K+F és innováció irányítási rendszerének javítása
    • Magyarországnak szüksége van egy hosszú távú, tényalapú, kiszámítható tudomány, technológiai és innovációs szakpolitikára és stratégiára.
    • A stratégia megvalósításához erős, konszenzuson alapuló politikai elkötelezettségre, hatékony, hosszú távon stabil intézményi háttérre van szükség.
    • Kiegyensúlyozott támogatási rendszer működtetése és az értékelési rendszer továbbfejlesztése szükséges.

A Kormány közelmúltban elért eredményei összhangban vannak az OECD javaslataival, a vizsgált 2006-2007 évi állapotokhoz képest komoly lépéseket tett a Kormány az innovációs teljesítmények erősítése érdekében.

A Kormány felismerve a K+F és az innováció jelentőségét a gazdasági versenyképesség növelésében 2003-tól átfogó reformot indított az irányítás, a finanszírozás és a jogi szabályozás területén. 2008 májusától a szakpolitikai képviseletet legmagasabb szinten tárca nélküli miniszter koordinálja, integrálva az innováció stratégiai elemeit. A közeljövőben továbbfejlesztésre kerül a társadalmi és szakmai együttműködés, a döntés-előkészítés hatékonyságát segítő irányítási struktúra. Folytatódik a Magyar Tudományos Akadémia reformja, az MTA törvény módosítása az országgyűlés elé kerül. Folyamatosan növekednek a K+F és innováció hazai és Uniós pályázati forrásai, amelyeknek az összehangolása növeli a pénzek hatékonyabb felhasználását. A Kormány által korábban elfogadott tudomány-, technológia – és innovációpolitika stratégiai intézkedési tervének eddig elért eredményei mellett a Kormány figyelembe veszi az OECD jelenlegi ajánlásait a nemzeti innovációs rendszer továbbfejlesztésénél.