Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Informatika
Informatika
Így készült a világ legrészletesebb légifotója
Elkészítették a világ legnagyobb részletességű légifelvétel-mozaikját. Magyarországon 1916-óta használnak légifelvételeket térképek készítésére, de a 2012-ben készített fotó-térkép különlegessége elképesztő felbontásában rejlik. Egy pixel már fél cm szélességű részletet is megjelenít. Ekkora részletességet gyorsan haladó repülőgépről, ekkora terület esetében még soha senki se ért el.


A feladat végrehajtásához nem csupán átalakított repülőgépekre és saját, speciális kialakítású szenzorokra volt szükség, de a végrehajtás alapos tervezést, rendkívül körültekintő kivitelezést igényelt. A magyar világrekord jelentőségét növeli, hogy a módszer számos ökológiai és klímakutatási vizsgálatban alkalmazható.

A világ legrészletesebb légifelvétel-térképének elkészítését, a centiméteres részletek megjelenítését 2006-óta tervezik az alkotók. Ez alatt az idő alatt négy egyedi légi mérőkamera látott napvilágot és olyan részletes környezetvédelmi felmérések váltak lehetővé, amilyenekről régebben hallani sem lehetett. A felvétel készítőit elsősorban ezek az alkalmazások inspirálják. A kutatómunka nagy része erre összpontosít.

Az előkészületek nem csupán a laboratóriumi munkára korlátozódtak, a felszerelést különböző repülőgépeken tesztelték. A szenzorok kialakítását megelőző években vizsgálatokat végeztek, melyek eredményeként létrejöhettek az első magyar digitális légi mérőkamerák. A repülőgép felszerelése, a repülés megtervezése után már csak a legalkalmasabb időpont kivárása volt hátra. A megfelelő időjárás nagyon fontos, hiszen már az is zavaró, ha a felhők árnyékai látszanak felvételen.

Ugyanez a magyar csapat állította be 2009-ben a nagysebességű légi térképezés felbontás rekordját. A budapesti állatkertet ábrázoló légifelvétel 1,8 cm terepi felbontása az akkori legjobb felvételek felbontásának kétszerese volt és több, mint tízszer volt részletesebb a Google Föld szolgáltatásban Budapestről elérhető felvételeknél.

Ehhez képest a mostani felvétel négyszer nagyobb felbontású, az összeállítása mégis mindössze egy hetet vett igénybe, ami a csoport szoftverfejlesztési munkájának köszönhető. A repülés megtervezését az Emlékpark munkatársaival történő egyeztetések és a terület felmérése előzte meg. A látnivalók nem véletlenül abban a szögben látszanak a felvételen, minden fényképezési pont gondosan meg lett komponálva. A felszállásra június 15-én került sor.
Bár helikopterről és ultrakönnyű, lassan repülő eszközökről korábban is lehetett egy-egy nagyrészletességű légifotót készíteni, a légifelvétel-térképezés lényege a nagy területeket gazdaságosan és gyorsan felderítő repülésekben rejlik. A repülőgép soronként száguld el a terület felett. Közben a hasa aljából kitekintő mérőkamera végigfotózza a Földfelszínt. A térkép az így készített, egymással átfedő sorozatfelvételekből épül fel. Az elkészített digitális fényképek feldolgozása során ortofotók készülnek. Ezek az ortofotók már térképi vetületbe illesztett képek, amiknek minden pixeléhez földrajzi koordináták tartoznak.

Az egymást részben átfedő ortofotók egységesítésével születik meg a fotó-térkép. Egy fénykép, amely térképi koordinátarendszerben ábrázolja a Földfelszínt. Mindehhez természetesen terepi mérésekre, a légifelvételeken pontosan rögzíthető kapcsolópontok mérésére is szükség volt. A méréseket a légifelvétel készítői nagypontosságú geodéziai GPS-el végezték el. Ezek a koordináták segítettek térképi vetületbe illeszteni, az ábrázolt felszínnel szinkronizálni a felvételeket. Az így létrejövő digitális képállomány rengeteg információt tartalmaz a nyílt felszínek talajtípusairól, nedvességéről, az esetleges szennyezések összetételéről és kiterjedéséről. Feltérképezhető a növényzet, térben rögzíthető a természeti értékek állapota.

Kiegészítő, perspektivikus légifotókat is készítettek a park bemutatására. Végül elkészült még néhány helyszíni felvétel és maga a honlap is. A közeli perspektivikus légifelvételeket már oktokopterrel, egy nyolc légcsavaros kishelikopterrel készítették, amelyet Pócza Gábor irányított.
Így állt össze a Katonai Emlékpark számára a honlap, amelyen bárki megtekintheti a világ legnagyobb terepi felbontású ortofotó-térképét, és a park, valamint a térség látványosságait.