Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Informatika
Informatika
Szeret, nem szeret
Az e-book magyarországi berobbanása megállíthatatlanul közeleg, egyúttal pedig számos kérdés vet fel megjelenésével.
Az e-book, azaz az elektronikus könyv az Internet megjelenésével vált valósággá. A fejlettebb internetes piacokon, például az Amazon internetes könyvesboltjában már a hagyományos, papír alapú könyvek forgalmát is túlszárnyalta a karácsonyi ünnepek folyamán.


Az e-könyv egyik jellegzetessége, hogy tartalma - ami a megjelent kiadáshoz képest jóformán ugyanaz - jóval olcsóbb, hiszen a nyomtatási költség nem terheli. Az eKönyv Magyarország Kft. - melynek megalakulásáról március elején az itcafe.hu számolt be - egyik ügyvezetője, Weiler Péter szerint a papírra nyomtatott könyv árához képest 20-50 százalék kedvezményt is adhatnak az e-könyvre. Ez többek között attól függ, hogy az adott könyvek kaphatóak-e még a boltokban, illetve, hogy a jogok mikor járnak le.

Egyes szerzők megkívánják az e-könyveiktől, hogy ne lehessen őket kinyomtatni, sőt, még a tartalmukat sem kimásolni elektronikusan. Ami teljesen érthető. A korlátozásoknak azonban csak akkor van értelme, ha az e-könyvért fizetnek az olvasók, és a szerző vagy a terjesztő nem szeretné, ha illegális másolatokat készítenének belőlük, amit eddig úgy tűnik, jóformán lehetetlen megoldani, hiszen az emberek számos módszerrel kerülgetik a fizetés lehetőségét.

Előzetes kutatások szerint jelenleg 3000-5000 felhasználónak lehet e-book readere, vagyis kézi, számítógépre emlékeztető könyvolvasója. Ehhez az adathoz hozzáadódnak a számítógépeken, laptopon, pda-kon könyveket olvasók, így jelenleg Magyarországon hozzávetőlegesen 20 ezren olvasnak e-könyvet, ami egyelőre csekélyke hányadnak tűnik a magyarországi, rendszeresen olvasók számát tekintve. Az e-book reader egyébiránt számos formátumból képes felismerni és az olvasó elé tárni tartalmát. A „hagyományos", azaz a számítógépeken, laptopon, illetve pda-kon többek között a .doc, .txt, .pdf., míg a kizárólag az e-könyvekhez használt formátumok körében a .lit, .azw, .pdb, .prc vagy .mobi kiterjesztés dívik.

Számos magyarországi portálon már megtalálhatóak és néhol ingyenesen is letölthetőek a hagyományos könyv utódai, Például az Országos Széchényi Könyvtár által létrehozott oldaláról, a http://mek.oszk.hu/-ról, vagy épp a www.ekonyvcentrum.hu-ról.

Bár a számos előny sorában áll az is, hogy így nem kell roskadoznunk a magunknál tartott kötetek súlya alatt, ez szinte megmosolyogtató érvnek tűnik. Hiszen ki olvas egyszerre 10, 20, esetleg 50 könyvet? A több százról már nem is beszélve... Az azonban, hogy ezzel esetleg csökken a nyomtatásra szánt fakitermelés, már barátságosabbnak hangzik. Kíváncsian várjuk tehát, hogy az itthoni közönség miként fogadja a könyv-piac legifjabb üdvöskéjét.