Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Ha a bogarak is tudnák…
A megújuló energiaforrások rengeteg előnnyel járnak, ám kivétel nélkül mindegyiknek van környezetre gyakorolt hatása. A szélturbinák például a madaraknak okoznak gondokat, a vízenergia a halakat veszélyezteti. Még a napelemek is károsan hatnak az élővilágra.

Kriska György egyetemi adjunktus, valamint Horváth Gábor habilitált egyetemi docens több vizsgálatot is folytattak a napelemek és napkollektorok az élővilágra gyakorolt hatásuk terén. Arra a következtetésre jutottak, hogy napenergiával működő egységekből visszatükröződő fény magához csalogatja a rovarokat, melyek akár peterakáshoz is készülődhetnek, így szaporodásuk veszélybe kerülhet.

Az ökológiai fényszennyezés alatt lényegében a mesterséges fények élőlényekre gyakorolt káros hatását értjük, amely élettereik minőségromlásához vezethet. Ilyen fényforrások a közvilágítás, a reklámtáblák, a járművek fényei, az épületekről visszaverődő fények, valamint a hajók, búvárhajók fényei is. Ezen belül beszélhetünk a napelemek által kibocsátott poláros fényszennyezésről, ami annyit jelent, hogy a napelemek felületéről bármely szögben nézve a visszavert fény színe más és más lehet. A poláros fényvisszaverődés a vizsgált rovarok közül legfőképpen a vízi rovarokra van káros hatással.

A poláros fényszennyezés nappal, és éjszaka is előfordulhat. Éjszaka a holdfény, vagy a városok fényei verődnek vissza a felületekről, polarizálva a fényeket. Vidéki, ritkábban lakott területeken a Hold fénye, a sűrűbben lakott területeken pedig a járművek, illetőleg a közvilágítások fénye okozza a nagyobb gondot. Mára már akkora szennyezési mértékről beszélhetünk, amely már ökológiai katasztrófához is vezethet, így az intézkedések egyre sürgetőbbé váltak.

A polarizáció megszüntetése többféle módon lehetséges. A felület érdesítésével, vagy világosabb felületszín alkalmazásával kielégítő eredményt kaphatunk. Ezek a megoldások azonban nem használhatók a napelemeknél és a napkollektoroknál, hiszen az érdes felület eltérítené a fényt, a világos szín miatt pedig nem gyűjtene be kielégítő mennyiségű napsugarat, így hatásfoka romlana.

A megoldást tehát a depolarizáló rács jelentheti. Ez egy 1-2 mm széles csíkokból álló rács, amely minél sűrűbb rácsmintával rendelkezik, annál kevésbé polarizálja a fényt, így a polarotaktikus rovarokat sem vonzza annyira. Ezt úgy kell elképzelni, mint egy pohár vizet. A pohárba a vízi rovar nem petézik bele, mert tudja, hogy a peték kifejlődéséhez nagyobb, például egy kád víz szükségeltetik. Azonban ha a kád vizet teli poharak alkotják, akkor a rovar szintén nem petézik bele.

A mai napelemek között már kaphatók ilyen cellákkal felszereltek, ám a legújabb fejlesztések már másként közelítik meg a problémát. A legújabb napelemek ugyanis nanocsöves technológiával készülnek, vagyis a fény a cövek közé jutva ide-oda verődik, mígnem teljesen elnyelődik, így ezeknek a napelemeknek amellett, hogy nagy a teljesítményük, nincs visszaverő hatásuk, vagyis kevésbé polarizálják a fényt. Természetesen a megoldás csak a napelemekre, illetve napkollektorokra vonatkozik, azonban környezetünkben egyelőre még rengeteg, fel nem fedezett ökológiai csapda létezik.